Борси
Цените на зърното по световните борси продължават да се понижават
Продължава низходящият тренд на пазара на основните зърнени стоки и тази седмица, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).
Това се дължи както на бързия напредък по прибирането на реколтата в САЩ и доброто състояние на посевите, така и фактът, че оповестените числа в отчета на Министерство на земеделието на САЩ надминаха очакванията за втора поредна седмица при пшеницата.
Тази седмица цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго отново се понижи с 13 долара до 216 долара за тон за доставка през август, а във Франция спадът е с 5 евро до 214 евро за тон. В Украйна сме свидетели на известно повишение на цената от 215 долара за тон до 220 долара за тон, а в Русия, промяната е съвсем лека - с плюс 1 долар до същите 220 долара за тон, предава БТА.
Движението на цената при царевицата в САЩ и Франция е без никаква промяна и котировките останаха съответно на 186 долара за тон и 213 евро за тон, а в Украйна отбелязва спад с 2 долара до 190 долара за тон.
Цената на ечемика в Украйна се връща леко нагоре с плюс 3 долара до 180 долара за тон за доставка през юли - август, а рапицата на борсата "Юронекст" (Euronext) за доставка през август след стремителното си покачване и последващ срив, отново се връща нагоре с плюс 10,75 евро до 487,25 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам от началото на годината претърпяха множество колебания. За доставка през юли тази седмица се раздвижиха доста чувствително, като поскъпнаха с 25 долара до 1075 долара за тон. Рафинираната захар продължава дълготрайното движението нагоре-надолу, но тази седмица е надолу с 7,90 долара за доставка през август, достигайки до 545,50 долара за тон на борсата в Лондон.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки остава спокойна. Хлебна пшеница се предлагаше в голямо количество на 388 лева за тон с доставка до купувач (доставка DAP). След като в началото на месеца се сключиха сделки за фуражна пшеница, закарана на място, на цена от 400 лева за тон, сега търсенето продължава на 340 лева за тон. Царевица за незабавна доставка се предлагаше в диапазона от 360 до 380 лева за тон, а маслодаен слънчоглед - от 810 до 820 лева за тон.
Цените на основните хранителни стоки останаха стабилни при същото ниво на началните цени. Олио в бутилки се продаваше на 2,20 лева за литър, както и нерафинирано такова на 1750 лева за тон. Продължава предлагането на жълт грах в биг бек по един тон при начална цена 1200 лева за тон.
В подкръг "Индустриални стоки" на ССБ сделки имаше за пелети на 420 лева за тон.