Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Част от разпоредбите от Закона за ИИ на ЕС влизат в сила от днес: Ето какво предвижда регламентът

Технологии

Част от разпоредбите от Закона за ИИ на ЕС влизат в сила от днес: Ето какво предвижда регламентът

Част от разпоредбите от Закона за ИИ на ЕС влизат в сила от днес: Ето какво предвижда регламентът - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Докато повечето разпоредби на Закона за ИИ на ЕС влизат в сила след изтичането през август 2026 г. на двугодишния преходен период, някои от тях ще започнат да се прилагат още от днес (2 февруари 2025 г.).

От тази дата се забранява работата на определени системи за ИИ в рамките на ЕС.

Кои практики, базирани на изкуствен интелект сега са изцяло или частично забранени в държавите от ЕС?

От днес според регламента се въвежда забрана за използването на компютърни програми с изкуствен интелект, които експлоатират уязвимостта на хората. Забранява се използването на техники за оказване на влияние на подсъзнателно равнище, както и практиките за изготвяне на поведенчески оценки, използвани в Китай за налагане на наказания при установяването на определен тип поведение от страна на хората.

„Развитието на системите с изкуствен интелект има силен потенциал да донесе обществени ползи, икономически растеж и подобряване на развитието на иновациите в ЕС, както и на неговата конкурентоспособност в световен мащаб“, посочват от ЕК.

В съобщението се отправя и предупреждение за възникване на „нови рискове, свързани с безопасността на потребителите“. Тези рискове касаят както физическата безопасност на потребителите, така и други основни права на хората, отбелязва ЕС.

Определени мощни модели на изкуствен интелект, които в момента са широко използвани „може да представляват източник на системни рискове“, посочват Европейският съюз.

Регламентът забранява използването на системи с изкуствен интелект за анализ на емоционалното състояние на хората по време на изпълнение на служебните им задължения. Това се допуска само по медицински съображения или за гарантиране на безопасността. Например система с изкуствен интелект може да предупреди пилот на самолет, че той или тя проявяват симптоми на силна умора.

Забранява се използването на системи с ИИ за анализ на данни, получени чрез видеонаблюдение, когато може да бъдат нарушени правата на хората. На полицията и на други органи за сигурност ще бъде разрешено да използват технологии за лицево разпознаване при разкриване на тежки престъпления, като трафик на хора и терористични атаки.

Системите с изкуствен интелект, предназначени за използване в райони с висок риск, ще трябва да отговарят на по-високи стандарти, включващи прозрачност, точност и киберсигурност. Те ще трябва да получат одобрение от специализирани институции, преди да могат да бъдат използвани на територията на ЕС.

Нов орган на Комисията, наречен Служба за изкуствен интелект, ще наблюдава прилагането на регламента в Европейския съюз. От ЕК съобщават, че вече функционира и така нареченият AI Pact (Пакт за ИИ), работна група, към която всички компании могат да се присъединят на доброволна основа, за да си сътрудничат със Службата за изкуствен интелект в изясняването на много аспекти от регламента, особено за малки и средни предприятия.

От ЕК посочват, че Пактът за ИИ е създаден, за да помогне на заинтересованите страни да се подготвят за прилагането на Закона за ИИ. Пактът е структуриран около два стълба.

Първият се базира върху обмен на информация между компаниите. Този стълб е отворен за всички заинтересовани страни (компании, НПО, университети, държавни служители и т.н.); участниците допринасят за създаването на общност за сътрудничество, която обменя знания и опит, например чрез уеб семинари, организирани от Службата за изкуствен интелект, в които на участниците се предоставят разяснения относно Закона за изкуствения интелект, техните отговорности и как да се подготвят за съответствие.

На свой ред Службата за изкуствен интелект ще събира информация за най-добрите практики и трудностите, срещани от участниците.

Неспазването на забраната за практиките на ИИ подлежи на административни глоби в размер на 7 % от общия годишен оборот на дадена компания или до 35 000 000 евро. Санкциите за неспазването на задълженията за високорисков ИИ предвиждат глоба до 15 милиона евро или 3 процента от световния годишен оборот.

Глобите за предоставяне на невярна, непълна или подвеждаща информация на националните компетентни органи в отговор на искане, могат да доведат до глоби до 7,5 милиона евро или един процент от световния годишен оборот.

Анкети