Имоти
Държави от Централна и Източна Европа са най-добрите европейски страни за инвестиции в недвижими имоти през 2025 г.

Най-добрите европейски страни за инвестиции в недвижими имоти през 2025 г. са в Централна и Източна Европа, като Молдова е начело, предаде Евронюз.
Балканската страна получи най-високата оценка в ново проучване, което анализира най-добрите инвестиции в недвижими имоти в Европа, според британската застрахователна компания Уилям Ръсел.
Те разгледаха по-отблизо ключовите елементи на инвестициите в недвижими имоти, включително данъчните ставки върху недвижимите имоти, данъкът върху доходите от наеми и брутната доходност от наеми.
В предишно проучване на британската компания за преместване 1st Move International Литва се оказа най-предпочитаната дестинация. В настоящата класация северноевропейската страна заема второ място, следвана от Северна Македония.
Молдова беше определена като „развиващ се, високодоходен пазар за ранни, толерантни към риска инвеститори в недвижими имоти“ в проучването, което установи, че разходите за закупуване на имоти са максимум 2,80% от цената, а данъкът върху доходите е 12% върху наема, което осигурява висока доходност от наеми.
Страната спечели висока оценка благодарение на столицата си Кишинев, която през последните години отбелязва стабилно развитие в секторите на инфраструктурата, хотелиерството и бизнеса.
Това, в съчетание с нарастващия туризъм, стимулиран от винарската индустрия и културното наследство на страната, предлага възможности за краткосрочно наемане.
Въпреки това страната не е членка на ЕС, но в момента е кандидат за присъединяване към блока.
Литва е класирана като страната с вторите най-добри възможности за инвестиции в недвижими имоти.
Според Евростат, цените на недвижимите имоти са скочили с близо 10% през последните три месеца на 2024 г. в сравнение със същия период на предходната година, като тенденцията вероятно ще продължи.
Въпреки рязкото покачване на цените на недвижимите имоти в страната през последните години, местоположението е привлекателно за чужденците, тъй като те не са ограничени в закупуването на имоти в Литва. Наемите също привличат инвестиции, тъй като са високи в страната – над 170% от нивата през 2015 г.
„С брутен доход от наеми от около 6,39% годишно и максимални разходи за покупка от 4,10%, умереният темп на растеж в Литва означава, че цените на имотите вероятно ще се повишават стабилно с времето, осигурявайки добра възвръщаемост на инвестициите“, се посочва в доклада.
Северна Македония, друга страна кандидатка за членство в ЕС, е класирана като третата най-добра опция. Столицата Скопие преживява градски растеж, модернизация на инфраструктурата и нарастващо търсене на жилищни и търговски площи.
Страната предлага ниски данъци в съчетание с опростен процес за придобиване на имоти, а правителството предлага стимули за чуждестранни инвестиции. Според доклада, Северна Македония може да се похвали и с брутен доход от наеми от около 6,47% годишно, което показва висока възвръщаемост спрямо стойността на имотите.
Къде другаде в Европа има добри възможности за инвестиции в недвижими имоти?
Според това проучване, Сърбия, Ирландия и Латвия също обещават „много добри“ рейтинги на доходността, като брутният годишен доход от наеми е над 7%.
В Ирландия високите доходности се гарантират главно от високите наеми, но повишените данъци могат да намалят годишния нетен доход. Страната е изправена пред жилищна криза, като не се строят достатъчно жилища за нарастващото население, а цените продължават да се покачват.
Страните с най-висока брутна доходност от наеми, съчетана с относително нисък среден данък върху доходите от наеми, са Андора, Черна гора и България.
Въпреки малко по-високата данъчна ставка (21%), Италия е на трето място по доходност от наеми благодарение на високите си доходности (7,56%), което може да бъде привлекателно в зависимост от конкретните инвестиционни цели.
„Макар брутната доходност от наеми и средната данъчна ставка върху доходите от наеми да са важни фактори при анализа на инвестициите в недвижими имоти, от решаващо значение е да се вземат предвид и други фактори, като процент на незаети имоти, разходи за управление на имоти и местните пазарни условия“, се посочва в проучването.