Парите
Добра новина за бизнеса: България става пълноправен член на Шенген от 1 януари
Според екепртите до този момент страната ни е губила над 1,3 млрд. лева годошно от това, че сме били извън Шенгенското пространство
Добра новина за бизнеса. Страната ни става пълноправен член на Шенген от 1 януари 2025 г. , заедно с Румъния.
Решението беше взето официално на днешното заседание на Съвета на Европейския съюз.
„На днешното си редовно заседание Съветът на ЕС „Правосъдие и вътрешни работи“, във формат министри на вътрешните работи, прие единодушно Решение за отпадне на проверките на вътрешните сухоземни граници за България и Румъния, считано от 1 януари 2025 г.“
Дългоочакваното решение беше последната стъпка от успешната интеграция на двете страни към Шенгенското пространство.
Край на опашките от тирове и финансовите загубите за бизнеса и икономиката ни
С днешното решение ще бъде сложен край на опашките от тирове по границите, а с това и финансовите загуби.
Според данни на Съюза на българските превозвачи икономиката ни е губила годишно по 1 млрд. лв. от пропуснати ползи, както и отделно 300 млн. лв. бюджетни загуби.
Според тях над 135 млн. евро на година възлизат разходите за труд, които са платени от фирмите в сектора само за времето за изчакване.
Секторът ще си отдъхне и от регистрира редица проблеми, сред които: загуба на интерес към професията, липса на битови условия за водачите, големи загуби за българските производители и пропуснати акцизни плащания. А водачите на камиони вече няма да чакат с часове, а понякога с дни на границите.
Лесно пътуване
С решението падат проверките на лица на вътрешните сухопътни граници. Република България и Румъния силно приветстват, приетото днес, 12 декември, единодушно Решение на Съвета по правосъдие и вътрешни работи, за завършване на процеса на пълна интеграция на Република България и Румъния в Шенгенското пространство.
Това е историческо решение, бележещо края на процеса на присъединяване на двете страни към зоната за свободно движение в ЕС, основна цел, както на Република България, така и на Румъния от момента на тяхното присъединяване към Европейския съюз, заявяват в съвместно изявление министерствата на външните работи на България и на Румъния.
С приемането на днешното Решение на Съвета на ЕС, 1 януари 2025 г. става официално датата, на която ще бъдат премахнати проверките на лица на вътрешните сухопътни граници с и между Република България и Румъния.
Република България и Румъния изразяват дълбокото си задоволство от това ново признание за ролята им на последователни участници в укрепването на европейската сигурност, включително чрез ефективна и пълна защита на външните граници на ЕС. В допълнение, с това дългоочаквано решение още веднъж се потвърждава изпълнението и от двете държави на всички шенгенски изисквания.
Присъединяването на двете страни към зоната за свободно движение ще донесе преки ползи за техните граждани, ще увеличи икономическите възможности за бизнеса и ще насърчи растежа в рамките на единния пазар. Това е потвърждение на ценностите и принципите, които укрепват доверието на техните граждани в европейския проект. От този момент нататък българските и румънските граждани имат право да се възползват изцяло от предимствата на свободното движение в рамките на Шенгенското пространство.
Този важен положителен резултат от процеса на присъединяване към Шенген стана възможен благодарение на интензивната работа през последните години, и на засиленото и последователно двустранно и регионално сътрудничество, развивано от двете страни с активната подкрепа на европейските институции. С последователния си принос Република България и Румъния предоставиха необходимите резултати и гаранции за укрепване на дългосрочната устойчивост на зоната за свободно движение в ЕС.
Република България и Румъния изразяват своята благодарност към всички европейски партньори - институциите на ЕС, държавите-членки, както и към настоящото Унгарско председателство и миналите председателства на Съвета на ЕС, които ни подкрепяха по време на процеса. Двете страни остават ангажирани със своя съществен принос за защитата на външните граници на ЕС и за укрепването на европейския проект.