Мрежата
Експерт: Хай-тех индустрията вече е най-капиталоемкият сектор

От профила във Фейсбук на Боян Рашев:
Хай-тех индустрията вече е най-капиталоемкият сектор!
Долната графика сравнява изменението във времето на инвестициите в активи на енергийната индустрия (добив и преработка на нефт и газ) и високите технологии (Великолепните 7 + някои други компании от IT бранша) на борсата в Ню Йорк.
Енергийният бизнес винаги е бил сред най-капиталоемките в САЩ (а и не само там). Това е логично - за да извадиш нефт или газ първо трябва да инвестираш много в търсене, проучване, разработване и изграждане на инфраструктура за добив от всяко ново находище. През 2010-2011 г. те достигат почти 375 милиарда долара годишни инвестиции. След ковид компаниите са много по-внимателни и днес инвестират около 200 милиарда долара годишно.
Технологичните компании (софтуер) пък допреди няколко години нямаха нужда от особени инвестиции в активи - техните разходи бяха преди всичко заплатите на служителите. Това обаче рязко се променя с навлизането на изкуствения интелект и гигантските нужди от изчислителна мощ, тоест компютри. Буквално утре общите годишни инвестиции само на няколко компании ще надхвърлят 400 милиарда долара годишно (при само 75 милиарда през 2017 г.).
Това напълно променя бизнес модела на целия сектор и той вече става най-капиталоемкият на борсата. Последствията за пазарната оценка на компаниите ще бъдат доста интересни.
Забележете, че колкото повече тех-компаниите инвестират в изчислителни центрове, толкова по-бързо расте нуждата от изобилна, надеждна и евтина енергия. В САЩ основният източник на такава са ТЕЦ на природен газ, който се осигурява от компаниите от лявата част на графиката.
Само отбелязвам - изводите всеки да си ги прави сам.