Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Имоти
  3. Експерт: Влизането в еврозоната краткосрочно ще повиши търсенето на имоти, но не и цената им в дългосрочен план

Имоти

Експерт: Влизането в еврозоната краткосрочно ще повиши търсенето на имоти, но не и цената им в дългосрочен план

Експерт: Влизането в еврозоната краткосрочно ще повиши търсенето на имоти, но не и цената им в дългосрочен план - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора.

„2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на пазара. Беше различна от това, което виждахме през 2020, 2021 – периода след COVID. През 2024 г. видяхме едно чувствително нарастване на цените, от порядъка на 16% на годишна база и то на фона на затихваща инфлация, което не винаги е типично“, обясни Владимиров пред БНР.

Освен ръста на цените, броят на сделките също бележи значителен ръст. Според него 2024 г. вероятно ще се окаже рекордна по отношение на броя на сключените сделки. "Видяхме през 2024 продължаващ ръст на броя на сделките, след успокояването през 2023 г. Много е вероятно приключилата година да бъде рекордна по отношение на брой на сделките. Те ще бъдат около 95 000, ще видим данните в края на март. И това в условията на един чувствителен ръст на цените."

Еврозоната и нейното въздействие върху пазара

Една от темите, които предизвикват сериозни дискусии, е възможното влизане на България в еврозоната и отражението му върху пазара на недвижими имоти. Владимиров смята, че този процес може да доведе до краткосрочен ръст в търсенето, но не е задължително да повлияе на цените в дългосрочен план.

"Жилища при нас се купуват предимно за живеене. Отражението на евентуалното влизане в еврозоната има два погледа – на пазара на недвижими имоти влияние оказват неочакваните събития, влизането в еврозоната не е такова, но за него нямаме решение, което може да създаде ръст в търсенето за краткосрочен период. Много е трудно да се прецени дали влизането в еврозоната ще бъде този фактор, който ще доведе до спад на цените на жилищата."

Надценени ли са жилищата?

Според Владимиров за първи път от повече от десетилетие българският пазар показва тенденция към надценяване на жилищата. "За първи път, откакто имаме данни, над 10 години, нашият пазар показва склонност да надценява жилищата." Това означава, че цените могат да се окажат неустойчиви в дългосрочен план и че купувачите трябва да бъдат внимателни в избора си на инвестиция.

Анкети