Енергетика
Американски петролни гиганти отчитат рекордни печалби
Петролните компании отново отчетоха рекордни печалби, докато хората по света се борят с ефектите от високите цени на горивата и енергията. Двете най-големи американски петролни компании „ЕксънМобил“ (Exxon Mobil) и „Шеврон“ (Chevron) обявиха, че печалбите им през третото тримесечие на годината са скочили, съответно до 19,66 милиарда долара и 11,23 милиарда долара, съобщи Асошиейтед прес.
От „ЕксънМобил“ заявиха, че отчетената печалба е рекордна за компанията, а приходите им са достигнали 112,07 милиарда долара, което е с повече от два пъти повече от приходите на компанията през същите месеци на миналата година. Междувременно приходите на „Шеврон“ са скочили до 66,64 милиарда долара.
Скъпата енергия засегна потребителите по много начини. Американците се борят с болезнено високите цени на бензина през последните месеци, като в началото на юли средната цена на един галон бензин (3,78 литра) бе над 4,80 долара. Бензинът се понижи донякъде към края на третото тримесечие, но клиентите все още заплащаха средно над 3,79 долара за един галон в края на септември.
„Нашите силни резултати за третото тримесечие отразяват упоритата работа на служителите ни за изграждане и инвестиране във бизнеси, които са от решаващо значение за посрещане на търсенето, което виждаме днес"“ каза изпълнителният директор на „ЕксънМобил“ Дарън Уудс, предава БТА.
Инвестициите, които компанията направи, дори по време на пандемията, й позволиха да увеличи производството си, за да отговори на нуждите на клиентите, добави той. „ЕксънМобил“ е произвеждал по 3,7 милиона барела петрол и петролни продукти на ден, с което е постигнал рекорден добив в Пермския басейн, най-продуктивното петролно американско находище, разположено в южните щати Тексас и Ню Мексико.
Цените на природния газ също са високи, особено след като търсенето на втечнен природен газ остава силно в световен мащаб. САЩ изнасят все повече втечнен природен газ за Азия и Европа, тъй като руските доставките намаляха, а цените скочиха до немислими доскоро максимуми.
Майкъл Вирт, изпълнителен директор на „Шеврон“, приветства добрите резултати на компанията си, като съобщи, че добива на петрол и газ от Пермския басейн е отбелязал „още един тримесечен рекорд“. Възвръщаемостта на вложения капитал в „Шеврон“, мярка за това колко печелят инвеститорите от всеки вложен в компанията долар, скочи до 25 на сто. „Постигнахме още едно тримесечие на силно финансово представяне“, заяви Вирт.
Добивът на „Шеврон“ от Пермския басейн е надхвърлил 700 000 барела петролен еквивалент на ден през третото тримесечие, което е с 12 на сто повече от преди година. Въпреки това глобалният добив на компанията през първите девет месеца на годината е намалял с около 100 000 барела на ден на годишна основа. Нетната й оперативна печалба от петролния и газов добив са скочили с 81 на сто до 9,3 милиарда долара, докато печалбата от бизнеса й с нефтопреработка почти се удвои - до 2,5 милиарда долара.
Все пак печалбата от рафинирането намаля през третото спрямо второто тримесечие, запазвайки общите печалби под максимума, който компанията е регистрирала през второто тримесечие - 11,6 милиарда долара.
Рафинериите са преработили около 13 на сто по-малко суров петрол на ден от периода преди една година, главно поради планирани дейности по поддръжка, каза компанията.
Въпреки това, продажбите на рафинирани продукти (1,25 милиона барела на ден) са се увеличили с 5 на сто спрямо предходното тримесечие, предимно заради по-силните продажби на биогорива след придобиването на доставчика на биодизел „Ренюабъл Енерджи Груп“ (Renewable Energy Group).