Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Христов посрещна първия танкер с втечнен газ за България на турското пристанище Мармара

Енергетика

Христов посрещна първия танкер с втечнен газ за България на турското пристанище Мармара

В края на месеца в София ще бъде подписано мащабно споразумение между няколко държави за разширяване на газовата инфраструктура. Това ще даде възможност за доставка на газ от Азербайджан през България към Централна Европа

Христов посрещна първия танкер с втечнен газ за България на турското пристанище Мармара - Tribune.bg
Снимка:
© Министерство на енергетиката

„На практика днес започва практическо изпълнение на договорката, която беше постигната между президентите на България и Турция през декември, миналата година. Буквално няколко седмици по-късно (на 3 януари) подписахме споразумението и днес посрещаме първия танкер, който разтоварваме. За да постигнем енергийна сигурност и диверсификация на доставките, е много важно да имаме както различни източници на доставки, така и различна инфраструктура, тоест различни пътища за доставката на този газ. С това споразумение с „Боташ“ на практика ние добавяме още един път за доставка на газ, който ние договаряме. Корабът, който посрещаме днес, е договорен от „Булгаргаз“ с американската компания Cheniere.“. Това обяви пред журналисти служебният министър на енергетиката Росен Христов при посещението си в турския терминал Marmara Ereglisi LNG, където беше посрещнат първият танкер с втечнен природен газ, съгласно сключеното споразумение с турската компания „Боташ“.

„Това, което е договорено с турската страна, е да използваме инфраструктурата за разтоварване, регазификация, съхранение и доставка на количествата до България“, допълни министърът на енергетиката.

Припомняме, че споразумението между „Боташ“ и „Булгаргаз“ беше подписано в София на 3 януари тази година и е със срок 13 години. С него българският обществен доставчик получи достъп до пет терминала за втечнен природен газ и газопреносната мрежа на Турция. Предвижда се 1,5 млрд. куб. метра газ да бъде трансфериран на година. Танкерът, който днес пристигна в Турция, е с товар от 50 млн. куб. метра.

Министерство на енергетиката© Министерство на енергетиката Министерство на енергетиката

По думите на министър Христов предстои да бъде подписано споразумение между няколко държави, сред които Азербайджан, Турция, България, Румъния, Унгария, Словакия за разширяване на газовата инфраструктура.

„Това ще даде възможност за доставка на газ от Азербайджан през България към Централна Европа. Това споразумение е с европейско значение. Разбира се, паралелно с това продължаваме и сътрудничеството си с турската страна, съгласно споразумението, което имаме“, каза още служебният министър на енергетиката.

Той посочи, че с днешната доставка на газ за България от американската компания Cheniere се развенчава и политическата атака от миналата година, че този договор за достъп на България до пет терминала за втечнен природен газ и газопреносната мрежа на Турция „бил за скрита доставка на руски газ“.

„Както виждате, газът идва от САЩ. Очакваме да можем да доставяме над десет танкера на година чрез това споразумение. Много важно е да уточним, че по това споразумение нямаме договорка да използваме един-единствен терминал, а всички турски терминали. Нашата задача е като си купим танкера, да го доставим в турски води. След това „Боташ“ поема и го разтоварва там, където е най-удобно и ефективно. Това ни дава изключителна гъвкавост на доставките. Също така е изгодно и за турските колеги, тъй като по този начин те оптимизират своята инфраструктура. Много държави се опитваха да постигнат такова споразумение с Турция и никой освен България не успя. Ние успяхме да намерим печеливша формула, така че и турската страна да има изгода от такова споразумение. Давам пример с терминала в Гърция, където имаме собственост. Ако там има технически проблеми, доставките ни се блокират. Множеството терминали, с които Турция разполага, на практика елиминират този проблем“, каза още Росен Христов.

Преди да посети терминала, българският министър на енергетиката се срещна с ръководството на турската компания „Боташ“ и на Marmara Ereglisi LNG. Заедно с Росен Христов на място в Турция пристигна и изпълнителният директор на „Булгаргаз“ ЕАД Деница Златева.

Анкети