Енергетика
Индустрията в Белгия бие тревога за криза заради цената на тока
Сметките за бита и индустрията в Белгия ще скочат драстично от следващата година заради направените инвестиции на държавния електропреносен оператор „Елиа“.
По груби изчисления към фактурите за домакинствата от 2025 г. ще набъбнат средно с по 40 евро на година. Химическата индустрия, която от месеци е в криза бие тревога, че тарифите за пренос на енергия по високоволтовата инфраструктура също ще скочат двойно, сметките може да стигнат няколко милиона евро на година, което щяло да направи ситуацията патова, съобщава в блога си българският журналист, живеещ в Белгия – Апостол Апостолов.
Бизнесът още си чака предизборното обещание на премиера Александър де Кро за отстъпка на тока за енергоемките компании. Засега обаче това обещание стои висящо, тъй като няма избрано редовно правителство, което да внесе искане за издаване на кралски указ.
За подобни облекчения на индустрията ще са необходими в бюджета между 100 и 130 млн.евро. Такива обаче не са залагани за следващата година, обясни пред Камарата на представителите наскоро ресорният служебен енергиен министър Тине Ван дер Стратен.
Браншови сдружения настояват макар и в условия на служебен кабинет нещо да се предприеме, при тарифи на електроенергията, които са три пъти по-високи от тези на съседните страни, ситуацията излиза извън контрол.
Говорителят на федерацията на химическата индустрия Essenscia Герт Верет коментира за местният вестник „Де Тейд“, че при тези цени на тока за сектора би означавало допълнителни разходи в размер на над 80 милиона евро.
В допълнение на казаното от говорителя, главният изпълнителен директор на химическата компания Evonik в Антверпен допълва, че от месеци колегите му преживяват криза и тези допълнителни такси към фактурите представляват екзистенциална заплаха за сектора с малка перспектива за подобрение за момента", казва той. „Наистина се нуждаем от помощ, в противен случай повече работни места са изложени на риск да бъдат загубени.", апелира той.
Мениджърът се надява, че политиците ще излязат с "креативно решение", въпреки че все още няма федерално правителство. "Във Франция и Германия вече има намаления от 80-90% на тарифите за преносната мрежа. Искаме такава отстъпка да бъде въведена и тук, в съответствие с тази в съседните страни. В противен случай недъгът на разходите за енергия ще се увеличи допълнително. Нашите дружества вече плащат с 10 до 21 процента повече за електроенергия, отколкото в съседните ни страни. Искаме решение да бъде намерено преди 1 януари."