Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. На първо четене: НС прие промените в Закона за енергията от възобновяеми източници

Енергетика

На първо четене: НС прие промените в Закона за енергията от възобновяеми източници

На първо четене: НС прие промените в Закона за енергията от възобновяеми източници - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Парламентът прие на първо четене промените в Закона за енергията от възобновяеми източници със 142 гласа „за“, 46 „против“ и петима „въздържал се“. Срокът за предложения между първо и второ четене ще бъде 28 дни, решиха още депутатите.

Основната цел за приемането на закона е да транспонира европейска директива от 2001 г. за насърчаване използването на енергията от възобновяеми енергийни източници и в нашето законодателство, което трябваше да се случи до юни 2021г. В началото на тази година стана ясно, че поради забавянето Европейската комисия ще съди страната ни, като поиска и финансови санкции.

Идеята на промените в Закона за енергията от възобновяеми източници е да се облекчават процедурите за присъединяване на енергийни обекти за производство на електрическа енергия от ВЕИ и се дефинира създаването на т.нар. „енергийни общности“. Предвиждат се и по-кратки срокове за проучване и издаване на становище за присъединяване на ВЕИ до 1 MW.

Във връзка с реформите по Плана за възстановяване и устойчивост се въвежда така нареченото мълчаливо съгласие за издаване на разрешение за строеж, за монтаж на инсталации за производство на електрическа и топлинна енергия от слънце за собствено потребление с обща инсталирана мощност до 50 киловата. Това се отнася за сгради в урбанизирани територии, включително върху покривите и фасадните конструкции на сгради и прилежащите им поземлени имоти.

Въвеждат се и изисквания за гаранциите на произход, на енергията от ВЕИ по прилагане на европейски стандарт. Регламентира се възможност да се издават гаранции за произход за газ от ВЕИ и зелен водород. Предвижда се увеличаване на използването на биогорива от ново поколение, чрез увеличаване на обемния процент на тези горива при смесването им с горивата от петролен произход.

„Обединихме се около това, че този законопроект има много минуси. За съжаление, имаме два варианта - да го отхвърлим, като го върнем обратно на Министерството на енергетиката, или да го пренапишем ние“, каза бившият енергиен министър и депутат от ГЕРБ Делян Добрев.

Той отправи предложение към колегите си в залата, да приемат законопроекта на първо четене и на заседание на енергийна комисия да го пренапишат, пише 24 часа.

Служебният министър на енергетиката Росен Христов дойде в пленарната зала, след като по настояване на „БСП за България“ парламентът прие министър или заместник-министър на енергетиката да се яви в Народното събрание (НС) за дебата по законопроекта, чийто вносител е Министерският съвет. 

Министър Христов подчерта, че целта на измененията е ускоряване на внедряването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

„Целта е да се опрости издаването на разрешителни, да се насърчи изграждането на ВЕИ, да стане процесът по-бърз, по-лесен и по-икономически изгоден, така че този сектор в България да се развие и да постигнем националните и общоевропейски цели“, отбеляза той.

По думите му, този закон е важен за страната в много аспекти - за по-оптимален енергиен микс и за усвояването на средства по Плана за възстановяване и устойчивост.

„Вместо политически коментари и безсмислени дебати, трябва да се върви по стандартния процес за приемане и доработване на закона, като НС има правото да направи всякакви промени между първо и второ четене“, отбеляза енергийният министър. 

Георги Свиленски („БСП за България“) коментира, че министър Христов е трябвало да започне с извинение към народните представители, които се опитал да заблуди, че е в командировка.

„Тук трябва да внасяте качествени закони, посочи той. Сега ще трябва да се поправя, ще удължаваме срокове, ще вършим Вашата работа“, обърна се Свиленски към енергийния министър.

„Върнете поне заплатата, която сте получавали за тези десет месеца, защото в крайна сметка Вие сте министър, Вие вземате заплата, а работата ще я вършат народните представители“, призова той.

„Законодателният орган в страната е Народното събрание, така че крайно време е да започнете и вие да работите“, отговори му Росен Христов и отбеляза, че за повече от месец работа няма редовно правителство и приети закони.

„Така че, ако някой трябва да си връща заплатите, със сигурност не е министърът“, допълни Христов. Енергийният министър посочи, че са извървели целия процес по разработката на закона, включително и обществено обсъждане.

Анкети