Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Нидерландия пред дилема - дали да затвори единствената си АЕЦ

Енергетика

Нидерландия пред дилема - дали да затвори единствената си АЕЦ

Нидерландия пред дилема - дали да затвори единствената си АЕЦ - Tribune.bg
Снимка:
© apoblog

Нидерландия е пред ключова дилема дали единствената АЕЦ в Борселе може да продължи да работи след 2033 година, стана ясно след съобщение на Комисията за оценка на въздействието върху околната среда.

Според записан текст в Закона за ядрената енергия атомната електроцентрала трябва да бъде затворена до десетина години, но както сегашното, така и предишното правителство иска да запази единствения реактор по-дълго в експлоатация. Това обаче можело да стане само със законодателна промяна, пише в блога си журналистът Апостол Апостолов.

Преди обаче да се стигне до промени в закона, комисията и експертите ще имат окончателната си дума дали атомната електроцентрала е сигурна и след удължаване на живота ще продължи да бъде безопасна за хората и околната среда.

"Докладът, който предстои да изготвим  има за цел да покаже, че удължаването на живота зависи не само от промяната в закона, но и от дългосрочните технически проучвания", казват комисията и на този етап отказват да се наемат с прогноза дали АЕЦ ще остане отворена след 2033 г.

Председателят на комисията Ханс Момаас заявява, че най-добрият вариант в този случай е да се прецени първо дали има смисъл от удължаване на живота, а след това да се правят промени в закона. От думите му стана още ясно, че за окончателното решение ще са необходими и актуализирани данни, тъй като за екооценката си комисията разполагала с остаряла информация.

Атомната централа в Борселе беше определена като стратегически проект с многомилиарни инвестиции през мандата на кабинета „Рюте“. Тя попадна, сред обектите, които предстои да бъдат модернизирани със заделен бюджет от 320 млн. евро. От енергийното министерство съобщиха през миналата година, че на терена й може да бъдат построени нови малки реактори.

Изграждането на нова атомна централа е сред завещаните цели от кабинета на Марк Рюте на неговия наследник Дик Схоф. Още с първите си изяви новият премиер обеща, че енергетиката ще бъде във фокуса на управленската програма и търсенето на терен за нова АЕЦ е сред първите му задачи. Една от опциите е именно Борселе. Другите два терена край Ротердам и в пограничното с Белгия градче Тернузен. Очаква се решението къде ще бъдат разположени двата нови реактора да бъде взето в средата на следващата година.

Подготовката по изграждането на новите два реактора започна в началото на миналата година. Новата АЕЦ ще бъде с два реактора - всеки от тях с мощност 1000-1650 MW. След пускането им през 2035 г. те ще осигуряват между 9 и 13% от общата произведена електроенергия в страната.

За да започне подготовката, от предишното правителство бяха изчислили, че ще трябват най-малко 5 милиарда евро. Калкулацията е направена преди избухването на войната между Русия и Украйна, скокът на суровините и материалите. В тази сума не са включени средствата за същинския строеж. Правителството се надяваше да успее да се обърне към компании, които имат интерес да експлоатират такава нова атомна електроцентрала.

Дали Борселе или някой от другите два терена е крайният вариант – решението ще бъде взето едва след обществено допитване до местното население. Според бившия министър на екологията Роб  Джетън, хората в Борселе са положително настроени към проекта, защото с него се осигурява допълнителна заетост и се привличат потенциални инвеститори от други индустрии.  Един от потенциалните партньори е съседна Белгия, която официално е заявила на нидерландската страна, че има интерес да изгражда съвместна АЕЦ.

Според информация от сайта на националната Агенция за ядрено регулиране в страната има 3 места, на които са разположени ядрени реактори – Борселе, Петен и Делфт.

Последните два обекта са свързани производство на радиоизотопи за медицински цели и изследователски реактор за научни цели.

Анкети