Енергетика
Саудитска Арабия се отказа от намерението да повиши производството си на петрол
Саудитска Арабия нареди на енергийния гигант Aramco да запази капацитета си за производство на петрол на 12 млн. барела дневно, отказвайки се от планирано увеличение, предаде АФП.
От Aramco съобщиха, че са получили указание от министерството на енергетиката да поддържат максималния си устойчив капацитет (МУК) на 12 млн. барела дневно, вместо да го увеличават до 13 млн. барела дневно.
„Компанията ще актуализира прогнозата си за капиталовите разходи, когато обяви резултатите си за цялата 2023 г. през март“, заявиха от компанията.
Саудитска Арабия е най-големият износител на суров петрол в света, а Aramco е перлата на икономиката на кралството в Персийския залив.
Очаква се печалбите на Aramco да финансират мащабната програма за икономически и социални реформи на престолонаследника принц Мохамед бин Салман, известна като "Визия 2030", която има за цел да положи основите на евентуално бъдеще след края на петролния пазар.
Рияд обяви планираното увеличение на производствения капацитет през октомври 2021 г., същия месец, в който обеща да постигне нулеви нетни въглеродни емисии до 2060 г., което предизвика силен скептицизъм от страна на активистите за опазване на околната среда.
Саудитския енергиен гигант е поел ангажимент да постигне „оперативни нулеви въглеродни емисии“ до 2050 г.
Това се отнася за емисиите, които се произвеждат директно от промишлените обекти на Aramco, но не и за въглеродния диоксид, който се произвежда, когато клиентите изгарят саудитски петрол в своите автомобили, електроцентрали и пещи.
В навечерието на преговорите за изменението на климата COP28 в Дубай миналата година Саудитска Арабия беше сред най-гласовитите поддръжници на идеята за повече инвестиции в производството на изкопаеми горива, като заяви, че това е необходимо за борба с енергийната бедност в региони като Африка.
След поредица от съкращения на доставките на петрол, датиращи от октомври 2022 г., дневният добив на Саудитска Арабия възлиза на около 9 млн. барела дневно, което е далеч под капацитета ѝ от 12 млн. барела дневно.