Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Соларната система на покрива осигурява 20 години безплатен ток

Енергетика

Соларната система на покрива осигурява 20 години безплатен ток

Соларната система на покрива осигурява 20 години безплатен ток - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

„Всеки бизнес в България със собствено производство е задължително да има фотоволтаична система на покрива и това е нещо, което трябва да се направи „за вчера“, защото спестява разходи за енергия за поне 20 години напред“, това коментира пред БНТ ВЕИ експертът Мартин Лечев, който е и търговски директор на най-големия дистрибутор на соларна техника у нас.

Според него стартиралата преди около седмица програма на Министерство на иновациите и развитието е идеална възможност българският бизнес да се възползва от финансовата помощ и да премине към развитието на собствен енергиен източник, който ще гарантира минимизиране на енергийните разходи в бъдеще.

Той обясни, че Китай доминира пазара на соларни модули и за да направи най-правилния избор за качеството им, българският потребител трябва да се довери на експертизата на инсталаторските компании по места. Те ще съдействат не само за придвижването на документите и проекта за инвестицията, но ще предложат и качествена техника, предлагана от водещи фирми с изградена сервизна база и професионален дистанционен мониторинг.

„Качествената техника, закупена от водещи фирми, е най-сигурната гаранция за дългосрочна и безпроблемна работа на инвестицията. Тя може да бъде покрита в рамките на 3-4 години, а животът на една фотоволтаична система е около 25 години, което означава, че бизнесът, който реализира такъв тип собствен енергиен източник ще разполага с едни 20 години, в които няма да има сметки за ток“, обясни Мартин Лечев.

Той даде за пример Южна Корея, където 98 % от бизнеса има солари на покрива на производството си.

„В Западна Европа 34 % от бизнеса използва ток от фотоволтаик, така че ние вървим по утъпкана и сигурна пътека за гарантиране на енергийна самостоятелност на бизнеса ни“, каза Лечев.

Той даде за пример и фабрика във Велинград с вече изградена фотоволтаична система на покрива на сградата си, която в зимния месец януари е покрила 47% от енергийните нужди на производството си.

„Имаме едно слънце, което е неизчерпаем източник на енергия и е огромен пропуск, ако не използваме този наистина безплатен ресурс“, подчерта експертът.

Европейската програма, която стартира за страната ни, покрива около 50% от разхода за изграждане на фотоволтаична система за бизнеса. В рамките на годината се очаква да стартира и европрограма в подкрепа на битовия потребител, която ще покрива близо 80% от разхода за изграждане на фотоволтаична система за собствена употреба.

„При подобно финансиране, системата ще е като подарък за българския потребител и той задължително трябва да се възползва от възможността, защото не просто ще намали сметките си за ток, а може изобщо да ги елиминира от месечния си бюджет“, каза Мартин Лечев и допълни, че войната в Украйна е променила из основи енергийния пазар на Европа.

Изключването на Русия като основен доставчик на суровини след евросанкциите е дало силен тласък на развитието на сектора за възобновяеми енергийни източници, от който фотоволтаичните системи ще продължат да бъдат основен елемент за енергийната ни независимост и в бъдеще.

Анкети