Енергетика
Цените на петрола скочиха след нови удари на САЩ срещу Иран (ОБНОВЕНА)
Петролът поскъпна, а повечето азиатски борси се понижиха след нови американски удари срещу Иран, които поставиха под въпрос крехкото примирие в Близкия изток.
САЩ съобщиха, че са свалили четири ирански дрона и са ударили команден център в Бандар Абас, определяйки действията като „отбранителни“. Ирански медии твърдят, че са били атакувани кораби в Ормузкия проток, а Кувейт е активирал противовъздушната си отбрана.
Фючърсите на суровия петрол тип Брент, който е референтен за Европа, поскъпнаха с 2,83 долара, или 3,01 процента, до 97,12 долара за барел .
Котировките на американския лек суров петрол дръпнаха нагоре с 3,28 на сто до 91,75 долара за барел.
Борсите в Хонконг, Сеул и Шанхай отчетоха спадове, докато Тайпе отбеляза ръст. Въпреки напрежението, технологичният сектор остава силен заради бума около изкуствения интелект.
Икономисти предупреждават, че по-високите цени на енергията могат да засилят инфлацията и да доведат до ново повишаване на лихвите.