Парите
ЕС обвини Temu в продажба на „незаконни“ продукти и нарушаване на дигиталните правила

Европейската комисия обвини китайската онлайн платформа Temu в нарушаване на правилата на ЕС за дигиталните услуги, като я упрекна, че не извършва адекватна оценка на рисковете, свързани с продажбата на незаконни или опасни продукти на територията на съюза.
Регулаторите смятат, че Temu не полага достатъчно усилия за защита на потребителите от потенциално опасни стоки, като бебешки играчки и малки електроуреди, които не отговарят на стандартите. „Съществуват сериозни доказателства, че за потребителите в ЕС има висок риск да се натъкнат на незаконни продукти в платформата“, се казва в предварителните заключения на ЕК.
Разследването се базира и на методологията на т.нар. „таен потребител“, при която проверяващи са открили, че е „много вероятно“ потребителите да попаднат на нерегламентирани продукти сред предлаганите артикули.
Въпреки че Temu навлезе на европейския пазар едва през 2023 г., платформата вече има 93,7 милиона активни месечни потребители в 27-те страни от ЕС. Комисията твърди, че извършената от Temu оценка на риска през октомври 2024 г. е била „неточна и се е основавала на обща индустриална информация, а не на конкретни данни от собствената ѝ платформа“.
Temu е подложена на разследване по силата на новия Закон за цифровите услуги (Digital Services Act – DSA), който изисква най-големите технологични компании в света да подобрят защитата на потребителите и да контролират по-ефективно съдържанието и стоките в платформите си. Ако нарушенията бъдат потвърдени, Temu може да бъде глобена с до 6% от световния си годишен оборот и да бъде принудена да промени политиките и алгоритмите си.
Темата за дигиталния суверенитет на ЕС обаче предизвика напрежение с Вашингтон. Американската администрация под ръководството на президента Доналд Тръмп остро критикува DSA, като Републиканската комисия по правосъдие в Камарата на представителите нарече закона „заплаха от чужда цензура“ в доклад от миналия петък.
Председателят на комисията и съюзник на Тръмп, Джим Джордан, ще се срещне в Брюксел с еврокомисаря по въпросите на технологиите, сигурността и демокрацията Хена Виркунен.
Освен Temu, ЕС води разследвания и срещу AliExpress, Facebook, Instagram, TikTok и X, а паралелно обсъжда и въвеждането на такса от 2 евро на всяка нискобюджетна пратка, които масово навлизат в съюза. Само през миналата година в ЕС са влезли 4.6 милиарда подобни пратки, 91% от които идват от Китай. Очакванията са този брой да нарасне още.