Мрежата
Икономист за повишения кредитен рейтинг на България: Членството в еврозоната вече носи конкретни ползи

От профила във Facebook на бившият министър на икономиката Лъчезар Борисов:
„България с повишен кредитен рейтинг от водещите агенции Fitch и S&P – потвърждение за силния ефект от членството в еврозоната!
Както прогнозирах по-рано – членството в еврозоната вече носи конкретни ползи за България. Двете най-авторитетни международни агенции за кредитен рейтинг повишиха оценката на страната:
Fitch Ratings повиши дългосрочния рейтинг на България до ‘BBB+’ със стабилна перспектива,
S&P Global Ratings също вдигна рейтинга до ‘BBB+’ и повиши трансферната и конвертируема оценка до ‘AAA’ – най-високата възможна оценка, отразяваща практически нулев риск от валутни ограничения.
Причината е ясна:
На 8 юли 2025 г. Европейският съвет официално одобри присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г.
Това бележи завършека на процес, започнал с влизането в ERM II през 2020 г., изпълнение на всички критерии за конвергенция и положителна оценка от ЕК и ЕП.
Ползите за България, които са отчетени и от рейтинговите агенции са:
Валутна стабилност и премахване на валутния риск – еврото заменя лева при фиксиран курс (1.95583), елиминирайки спекулации и несигурност.
Достъп до капиталовите пазари на еврозоната и ликвидността на ЕЦБ – особено важно за банките и публичните финанси.
Намаляване на разходите по външното финансиране – рейтингът вече е по-висок, което автоматично означава по-ниска цена на заема за държавата, бизнеса и домакинствата.
Повишено доверие от инвеститори, банки и международни институции – ясно послание, че България е предвидим и стабилен партньор в сърцето на ЕС.
Подкрепа за икономическия растеж – чрез увеличена потребителска активност, растящи инвестиции и по-лесен достъп до европейски средства.
Най-ниски нива на публичен дълг сред страните с подобен рейтинг – въпреки планирано увеличение заради инвестиции и отбрана, той ще остане нисък като процент от БВП до 2029 г.
Fitch подчертава, че самото членство в еврозоната води до структурно повишение на рейтинга, благодарение на:
• резервновалутен статут на еврото,
• подобрен достъп до външно финансиране,
• елиминиран валутен риск за бизнеса и домакинствата.
S&P допълва, че монетарната политика на ЕЦБ и достъпът до капиталовите пазари ще намалят разходите и ще повишат макроикономическата устойчивост на страната.
Позитивите от еврозоната вече се реализират.
Това е признание от международната финансова общност, че България върви в правилната посока. Предстои период на ускорено развитие, но и отговорност – за провеждане на нужните реформи и ефективно използване на европейските инструменти.
Еврото не е само валута. То е сигнал за доверие, стабилност и зрялост. България е вече част от ядрото на Европа.“