Имоти
Бизнесът в Германия наема все по-малко офиси, запазва се тенденцията за работа от вкъщи
Доставчиците на услуги и големите компании са най-склонни да обмислят намаляване на офис площите си
Някои германски компании намаляват офис пространствата си заради работещите от вкъщи служители. Това сочи най-новото проучване на мюнхенския икономически институт Ifo, заключенията от което са получени на редакционната поща на БТА.
„Вече 6,2 процента от всички компании са намалили офис пространствата си. Други 8,3 процента планират да го направят през следващите пет години”, посочва Симон Краузе, експерт от мюнхенския икономически институт.
„Тази тенденция е особено очевидна сред доставчиците на услуги и големите компании, които използват по-голямата част от офис площите. Всяка четвърта от тези компании е намалила използваното офис пространство или планира да го направи“, допълни той.
Делът на хората, работещи от вкъщи в Германия, е стабилен от почти две години, като достига една четвърт от служителите, както и две трети от компаниите.
„Въпреки призивите на отделни компании към служителите да се върнат в офиса, редовната работа от вкъщи се наложи, поради което компаниите постепенно коригират изискванията си за офис пространство. Тъй като договорите за наем често се сключват дългосрочно, общият ефект ще бъде осезаем. Въз основа на нашите проучвания очакваме търсенето на офис пространство да спадне с около 12 на сто в дългосрочен план поради работата от вкъщи“, казва Краузе.
Доставчиците на услуги и големите компании са най-склонни да обмислят намаляване на офис площите си. От големите доставчици на услуги 11,8 процента вече са намалили офис дейностите си, а 14 процента планират да го направят през следващите пет години. По-малко съкращаване на офис пространства има в промишлеността (5,6 процента), търговията (1,7 процента), строителството (0,2 процента).
„Намаляването на офис пространството поставя предизвикателства пред напрегнатия пазар на недвижими имоти. В комбинация с икономическа несигурност, по-високи лихвени проценти и разходи за строителство, не се очаква бързо възстановяване“, допълва Краузе.