Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Имоти
  3. Експерт: Не е задължително имотите да поскъпнат при влизането ни в еврозоната

Имоти

Експерт: Не е задължително имотите да поскъпнат при влизането ни в еврозоната

Експерт: Не е задължително имотите да поскъпнат при влизането ни в еврозоната - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

„За последните шест тримесечия България е в топ 3 на ЕС по ръст на цените на жилищата, а преди това беше в топ 5. Именно поради тази причина - заемането на първо място през последното тримесечие не е особена изненада. За третото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната записват увеличение от 16.5% на годишна база, като сред основните причини за този значителен ръст са високата инфлация, ниските лихви по ипотеки и концентрацията на сделки в няколко основни пазара с голямо търсене и сравнително ниско предлагане“, коментира Добромир Ганев, консултант и анализатор, в интервю за Bloomberg.

От 2010 г. насам цените на жилищата у нас са скочили повече от двойно

С над 16% са скочили цените на имотите у нас през третото тримесечие

България може да се похвали и с едни от най-ниските лихви по жилищни кредити с около 2.5%, като отстъпва първото място на Малта с 1.8%; в останалата част от ЕС ипотечните кредити са над 3%.

„Други важни фактори за ръста на цените са повишенията на брутните възнаграждения, ниската безработица, вътрешната миграция към София и други големи центрове, ръстът на спестяванията на домакинствата, както и постоянният приток на средства от българи в чужбина“, каза Ганев.

„Има намалено предлагане както на вторичния, така и на първичния пазар, но тук действа и психологическият фактор от очакванията за въвеждането на еврото в България. Много от собствениците смятат, че ще могат да продадат на значително по-високи цени след присъединяването към еврозоната“, каза Ганев.

„Нашият анализ показва, че това не е задължително да се случи, особено ако в един и същи момент бъдат извадени доста имоти. Може да се случи точно обратното - да намаляват ръстовете. Влизането в еврозоната може да привлече големи инвеститори, които търсят да диверсифицират портфолиата си от жилища, като това само ще намали достъпността на жилищата за българските потребители“, предупреди Ганев.

„София все още е далеч от първите места в европейската класация по недостъпност на жилища, но се покачи с около 20 позиции за няколко месеца“, добави той.

„София, Пловдив, Варна и Бургас, които са изследвани от една класация, са на 30-то, 39-то, 42-ро и 52-ро място от 130 града в Европа към октомври 2024 г. по отношение на достъпност, съотношение цена/доход“, посочи експертът.

Анкети