Имоти
Експерт: Обобщените данни за имотния пазар у нас през 2024 г. ще покажат, че той е бил надценен
„Жилищният пазар в България се намира в началото на процес на деформиране на ценообразуването и на цените на имотите и през април 2025 г., когато бъдат публикувани годишните данни, ще видим надценен пазар“. Това обяви Мирослав Владимиров, преподавател в Икономическия университет във Варна по време Real Estate Business Forum, организиран от Imoti.net
Според експерта за пазара е по-добре да се върне още сега, дори с цената на намаляване на сделките, към по-умерени ръстове на цените и по-балансиран път на развитие, защото надценените пазари не завършват добре.
Владимиров цитира данни на Националния статистически институт (НСИ) за 2023 г., според които сделките с жилищни имоти, придобити от домакинствата, са около 90 хил. в цялата страна, от които около 66 хил. са сделките със старо строителство, а около 23 хил. са покупките на имоти ново строителство. Малко под 9 млрд. лв. е била общата стойност на сделките с жилищни имоти миналата година, от които 3,2 млрд. лв. се падат на имоти ново строителство, а 5,5 млрд. лв. е стойността на сделките със съществуващи жилища.
На този фон представителите на сектора, взели участие в събитието отчетоха, че средната цена на жилищата в София вече е достигнала и дори надхвърля 2000 евро на кв. м. Ръстът в цените са подкрепени от достъпа до евтино ипотечно кредитиране, отчитат от агенциите за недвижими имоти.
По данни на Bulgarian Properties при завършените жилища, които излизат на вторичен пазар, средните цени в София и региона достигат 2300-2500 евро на кв. м. Данните сочат също, че номиналният ръст на цените на база реално сключени сделки е с 18% ръст спрямо същия период на миналата година, а в реално изражение покачването е с 16 на сто.
„Виждаме сериозно покачване, което се случи основно от втората половина на годината“, коментира Полина Стойкова MRICS.
Данните на агенция New Estates отчитат ръст на сделките с 10% за периода януари-септември спрямо същия период на миналата година, като основният интерес е за проекти в начален етап на строителство поради гъвкавите схеми на плащане.
Общо 70% от сделките са се случвали без отстъпка в цената, а повечето проекти, които продава агенцията, са били реализирани преди акт 14. Квартали в София, наброяващи най-много панелни жилища, също беше сред темите на фокус по време на форума. Д-р Свилен Колев, заместник председател на НСИ, цитира данни от преброяванията на населението през 2011 и 2021 г. и изброи „Надежда“, район „Искър“, където се намира кв. „Дружба“, „Люлин“, „Илинден“ и „Връбница“ като квартали с най-много панелки в столицата.