Имоти
Интересът към панелните жилища у нас не е угаснал
„Търсенето на панелни апартаменти е нестихващо в район „Младост“, където сградният фонд изобщо не е нов. В „Младост“ 1, 2, 3 панелните блокове са строени в средата на 60-те години и въпреки това цените там са най-високи, заради добрата инфраструктура и голямото търсене от страна на купувачите“, коментира пред БНР брокерът Антон Илиев.
„От другата страна на София - в кв. „Люлин“, където сградите са доста по-нови, строени през 80-те години в повечето случаи, разликата в цените е огромна“, допълни той. По думите му цената на двустайно панелно жилище е средно с около 25 хил. евро по-евтина от аналогичен апартамент в „Младост“, каза Илиев.
„Тази огромна разлика може да се обясни с факта, че хората избират да живеят там, където местоположението е по-добро спрямо техните виждания“, посочи Илиев.
„Фактор за търсенето е по-добрата инфраструктура, разклонението на метрото, Бизнес Парка, офис – сградите, в района на Околовръстното и всички части на „Младост“, в които са концентрирани млади хора с големи възможности, които независимо дали наемат или купуват, предпочитат да са в близост до работното си място“, твърди експертът.
Той изтъкна, в търсенето и предлагането между панелно жилище и такова в ново строителство, съществува разлика преди всичко в по-високите цени, определящи се от търсенето.
„Но когато сложим „на везната“ реалната жилищна площ, която ще получите, ако си купите ново строителство с един панелен апартамент, се оказва, че получавате 15 кв. по-малко, което е една стая по-малко, а в същото време плащате 20-30 хил. евро повече“, уточни брокерът.