Имоти
Невъзможен живот: Наемът на жилище у нас изяжда минимум 45 % от една минимална заплата
В повечето държави от ЕС нископлатените работници харчат поне една трета от месечната си заплата за наем на жилища. Това е основния извод от последното проучване на Конфедерацията на европейските профсъюзи (КЕП - ETUC), което беше публикувано непосредствено преди изслушването за утвърждаването на първия комисар на ЕС по жилищното настаняване.
Според обобщените данни средната цена за наем на имот с най-много две спални изяжда минимум 35% от заплатите на работниците, които получават законоустановената минимална заплата в 14 държави-членки. Като в някои от тези държави разходите за наем са над този праг.
Пример за това са цените на наемите в Холандия, Ирландия и Люксембург, където хората с минимални доходи трябва да отделят половината от месечната си заплата, за да платят наема на жилището, в което живеят. В още осем от тези държави наемът на жилище е еквивалентен на минимум 40% от утвърдената минимална работна заплата в страната. На този фон от Евростат отчитат, че разходите за наем в целия ЕС са се повишили с до 200%.
Къде е България
Страната ни заема шесто място, като средно 45 на сто от минималната работна заплата (477 евро или 933 лв.) отива за наем на жилище с максимум две спални помещения.
Цената на наема се основава на средната стойност за всяка страна, но ситуацията може да бъде още по-тежка в големите градове, където са концентрирани повечето работни места, уточняват експертите от КЕП.
„Милиони работещи в повечето страни членки виждат как голяма част от заплатите им излизат от банковите им сметки веднага щом постъпят, просто за да имат покрив над главите си", заяви Естер Линч, генерален секретар на КЕП. Тя посочи още, че въпреки, че заетите на минимална заплата „плащат високи наеми, тяхното настаняване често е напълно неадекватно, излагайки тях и семействата им на здравословни проблеми“.
Естер посочи още, че други са принудени да спят на дивана в апартаментите на приятелите си, продължават да живеят с родителите си или дори спят в колите си.
„В същото време много богати хора и инвестиционни фондове извличат прекомерни печалби от жилища чрез неетични практики, които трябва да бъдат забранени. Назначаването на първия еврокомисар, който ще отговаря за жилищната политика e повече от навременно, като работещите сега очакват от него да предприеме действия, които съответстват на мащаба на жилищната криза в Европа“, допълва отще генералният секретар на КЕП.
В тази връзка е време отново да приемем адекватното жилище като основно човешко право, като изградим повече социални домове и правилно регулираме пазара на наеми, каза още Линч.
От организацията настояват за регулация на наемите и за адекватни жилищни проекти, подкрепени с държавни и европейски инвестиции.