Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Крипто
  3. Институционалният апетит към крипто пазарите расте: Общото предлагане на стейбълкойни за първи път надхвърли $250 млрд.

Крипто

Институционалният апетит към крипто пазарите расте: Общото предлагане на стейбълкойни за първи път надхвърли $250 млрд.

Институционалният апетит към крипто пазарите расте: Общото предлагане на стейбълкойни за първи път надхвърли $250 млрд. - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/pixabay

Общата пазарна капитализация на криптовалутите е нараснала с 2.6% през юни. Съотношението на обема на спот търговията между децентрализирани и централизирани борси (DEX към CEX) достигна рекордно ниво от почти 28%. Това обобщение правят от Binance Research в своя анализ за месец юни.

Според доклада общата пазарна капитализация на криптовалутите е нараснала с 2.6% през юни, въпреки повишената волатилност, предизвикана от нарастващото геополитическо напрежение в Близкия изток. Притесненията на инвеститорите относно прекъсвания в енергийните доставки и регионална нестабилност временно свалиха цената на биткойн под границата от 100 000 щатски долара, преди тя отново да се възстанови с възвръщането на пазарното доверие. Биткойн завърши месеца с ръст от 3.9%, като силните постъпления в спот ETF-и затвърдиха възприятието му като макро хедж инструмент.

„Виждаме ясни сигнали, че институционалното доверие в крипто активите се задълбочава – особено около регулирани стейбълкойни и ETF-и,“ заяви Дейвид Пренсе, маркетинг ръководител на Binance в ЕС. „Тази инерция се изразява не само в капиталови потоци, но и в начина, по който традиционните играчи все по-често интегрират блокчейн-базирани активи в своите основни стратегии. Това ще бъде от ключово значение за следващия етап от масовото възприемане.“, допълни той.

Стейбълкойните достигат нов исторически връх:

Стабилните монети достигат нов етап в исторически план общото им предлагане за първи път надхвърли 250 млрд. щатски долара. Обемът на стейбълкойните във веригата превиши 7,5 трилиона щатски долара на годишна база, което подчертава растящата роля на активите, обвързани с щатския долар, в дигиталната икономика. Приемането на закона GENIUS от Сената на САЩ беше важна стъпка към регулаторна яснота, която предизвика оптимизъм за повишено институционално и разплащателно търсене.

САЩ все по-близо до приемане на първия мащабен закон за стейбълкойните

Тази положителна динамика се пренесе и на публичните пазари – първичното публично предлагане (IPO) на Circle привлече силен интерес от страна на инвеститорите, като акциите на компанията скочиха с почти 500% след листването – доказателство за силния апетит на пазара към регулирани компании, фокусирани върху стейбълкойни.

Институционални потоци и устойчивост на пазара:

Въпреки ценовите колебания, породени от геополитиката, институционалното доверие остава стабилно.

Още една държава включва криптовалутите в резерва си

Цената на биткойн демонстрира повишена чувствителност към макро събитията в сравнение с традиционните акции, като спадна с над 11% по време на конфликта през юни, преди да се възстанови. Междувременно, спот ETF-ите за биткойн продължиха да регистрират нетни входящи потоци, което е сигнал за силна увереност в дългосрочната стойност на BTC.

DeFi бележи рекорд:

Още един забележителен показател от доклада е съотношението на обема на спот търговията между децентрализирани и централизирани борси (DEX към CEX), което достигна рекордно ниво от почти 28%. Това покачване подчертава растящото предпочитание на потребителите към децентрализирани платформи,  подхранвано от иновациите в продуктовите предложения на CeDeFi и опасенията за рисковете от централизирано попечителство.

Крипто активите навлизат все по-широко на публичните пазари:

Докладът също така отчита устойчив ръст в участието на публични пазари чрез акции, свързани с крипто, особено сред компании с установени стратегии за притежание на биткойн и стейбълкойн операции. Въпреки това, по-новите участници на пазара – особено в областта на копаенето – изостават, което подчертава, че устойчивият растеж в сектора все още зависи от реални бизнес модели и солидни основи.

Анкети