Анализи
Край на процедурите: България влиза в еврозоната от 1 януари 2026 (ОБЗОР)

Съветът на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) финализира присъединителния процес на България към еврозоната.
По-рано евродепутатите в Страсбург приеха доклада, който подкрепя приемането на България в еврозоната.
Съветът прие трите правни акта, с което завърша процедурата на ниво ЕС - Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, Регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) 974/98 относно въвеждането на еврото в България, както и Регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) 2866/98 относно обменния курс към еврото за България.
Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото", написа премиерът Росен Желязков в Х веднага след ключовите гласувания.
"Благодарим на всички институции, партньори и на всички, чиито усилия направиха възможен този знаков момент. Правителството остава ангажирано с плавния и ефективен преход към еврото в интерес на всички граждани", добави министър-председателят.
Финансовият министър Теменужка Петкова потвърди, че и курсът 1 евро = 1,95583 лева.
Евродепутатът от ГЕРБ - ЕНП Ева Майдел отбеляза, че фактите са ясни: "Националното законодателство е напълно съгласувано с изискванията на Европейския съюз. Постигната е ценова стабилност с инфлация под референтната стойност. Публичните финанси са стабилни, изискванията за дефицит и дълг са изпълнени. Валутата поддържа стабилен курс в рамките на ИРМ2 повече от нужните две години. И макар този доклад да изглежда доста технически, за всеки българин от последните три поколения, той е нещо много повече".
Със специални видео обръщения министри от Съвет ЕКОФИН поздравиха България с историческото решение страната ни да стане 21-вия член на еврозоната.
Как се стигна до тук?
Началото на практическата подготовка за въвеждане на еврото в България беше поставено със създаването на Координационен съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната с Постановление 168 на Министерския съвет от 3 юли 2015 година.
На 12 юли 2018 г. на заседание в Брюксел, Белгия, министрите на страните от еврозоната обявиха готовност за приемането на България в т. нар. чакалня на общата валута след обсъждане, в присъствието на министъра на финансите на България Владислав Горанов и управителя на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев, на изпратеното от тях на 29 юни 2018 г. съвместно писмо за намеренията на българските власти за присъединяване към ERM II и Банковия съюз. Еврогрупата единодушно подкрепи изразените намерения на страната ни в областта на банковия надзор, финансовия сектор и качеството на институциите и управлението.
На 10 юли 2020 г. България и Хърватия бяха приети в механизма ERM II (Exchange Rate Mechanism) - "чакалнята" за влизане в еврозоната. Централният обменен курс на българския лев спрямо еврото беше определен на 1,95583 лева, а на хърватската куна - на 7,53450 куни.
През ноември 2022 г. Координационния съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната прие Комуникационна стратегия за информация и публичност на присъединяването на България към еврозоната, която се основава на приетия от Министерския съвет на 22 май 2022 г. Национален план за въвеждане на еврото в Република България и описа принципите и задачите на цялостна информационна и комуникационна кампания.
На 7 август 2024 г. Народното събрание прие Закон за въвеждане на еврото в България, с който се уреждат принципите, правилата и процедурите за въвеждане на еврото като парична единица на България. Законът е обнародван в бр. 70 на Държавен вестник от 20 август 2024 г.
България поиска извънредни ковенвергентни доклади през февруари 2025 г.
През на 4 юни 2025 г. стана ясно, че страната ни покрива Маахстритските критерии за приемане на еврото.
Така България става 21-вия член на еврозоната от 01.01.2026 година.