Крипто
Черна гора обвини основателя на Terraform в подправяне на документи
Снимката е илюстрована
Прокурорите на Черна гора обвиниха избягалия криптовалутен предприемач До Куон в подправяне на документи, а южнокорейските власти обещаха да настояват за екстрадирането му.
Основателят на Terraform е обвинен в измама във връзка с драматичния срив на компанията му миналата година, който изтри около 40 млрд. долара от парите на инвеститорите и разтърси световните криптопазари.
Куон, чието пълно име е Куон До-хюн, беше арестуван заедно със свой спътник в четвъртък на летището в черногорската столица Подгорица, след като беше установено, че пътува с фалшиви документи.
„Срещу двете лица е повдигнато наказателно обвинение за криминално престъпление, свързано с фалшифициране на документи“, заявиха от полицията на Черна гора.
В момента Куон е изправен пред две дела в Черна гора - първото е свързано с предполагаемото му притежание на фалшиви документи, а второто - с евентуалната му екстрадиция.
Прокурорите поискаха Куон да бъде задържан за най-малко 30 дни заради обвиненията във фалшифициране на документи, заяви адвокатът му Бранко Анджелич пред АФП, като добави, че Куон отрича да е притежавал фалшиви документи.
Служител на съда заяви, че Куон ще се яви пред Висшия съд в Подгорица за разглеждане на искането му за екстрадиция едва след като съдът от по-долна инстанция вземе решение във връзка с обвиненията във фалшифициране.
Министерството на вътрешните работи на Черна гора съобщи, че Куон е бил арестуван по южнокорейска заповед, като официални лица в Сеул обещаха да поискат официално екстрадиция.
„Южнокорейските прокурори ще предприемат стъпки за репатрирането на Куон До-хюн. Работим по този процес“, заяви пред АФП Ким Хи-кюн, говорител на Южната районна прокуратура на Сеул.
Южна Корея е член на Европейската конвенция за екстрадиция - многостранна конвенция, която улеснява екстрадицията между страните членки. Черна гора също е подписала тази конвенция.
Не толкова стабилна
След ареста му САЩ повдигнаха на Куон и осем обвинения за предполагаемо „организиране на измама с ценни книжа за крипто активи на стойност няколко милиарда долара“, съобщиха от Комисията по ценните книжа и фондовите борси.
Посочва се, че Куон е летял от Южна Корея до Сингапур преди катастрофата на компанията през май миналата година.
През септември южнокорейските прокурори поискаха от Интерпол да го включи в списъка с червени бюлетина във всички 195 страни членки на агенцията и отнеха паспорта му.
TerraUSD на Куон се предлагаше на пазара като стейбълкойн, която обикновено се обвързва със стабилни активи като щатския долар, за да се предотвратят драстични колебания в цените.
Но TerraUSD беше „алгоритмичен стабилкойн“ - не беше обезпечен с активи, а вместо това беше обвързан само с плаващата си сестринска валута Luna. Двете валути започнаха да падат свободно през май миналата година.
Въпросите относно местонахождението на Куон се засилиха, след като сингапурската полиция заяви, че той не е в страната.
Властите на Черна гора заявиха в четвъртък, че Куон и неговият спътник са използвали „фалшиви документи за пътуване от Коста Рика“ по време на паспортния контрол за полет до Дубай.
При проверката на багажа им са открити и документи за самоличност от Белгия и Южна Корея, а проверката на Интерпол е показала, че белгийските документи са фалшиви, допълват от вътрешното министерство на Черна гора.
Твърде много щети
Криптовалутите са подложени на все по-засилен контрол от страна на регулаторните органи след поредица от неотдавнашни противоречия, включително и след шумния срив на борсата FTX.
Секторът на дигиталните валути беше силно засегнат и от фалита на американските криптокредитори Silvergate и Signature на фона на поредица от банкови фалити, които разтърсиха световните пазари.
„Вярно е, че Куон нанесе твърде много щети на твърде много хора, с нещо, което носеше много необясними рискове“, заяви пред АФП Чо Донг-кеун, почетен професор по икономика в университета Мьонгджи.
Kуон и Terraform Labs също така са преместили повече от 10 000 биткойна от проваления си проект и са превърнали част от токените в пари в брой чрез швейцарска банка, съобщи Bloomberg News, позовавайки се на американската Комисия по ценните книжа и борсите.
„Куон със сигурност трябва да бъде подведен под отговорност за действията си“, заяви пред АФП Ким Дае-джонг, професор по бизнес администрация в университета Седжонг.
„Основното е, че Куон не е управлявал компанията в съответствие със законите и принципите. Той я е използвал за своя лична, финансова изгода“.