Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Крипто
  3. Добивът на биткойни през 2023 г. е изразходил толкова ток, колкото 167 държави взети заедно

Крипто

Добивът на биткойни през 2023 г. е изразходил толкова ток, колкото 167 държави взети заедно

Добивът на биткойни през 2023 г. е изразходил толкова ток, колкото 167 държави взети заедно - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

„Добивът на биткойни през 2023 г. е консумирал общо 154,9 млрд. киловатчаса (kWh) енергия в световен мащаб, или повече от 167 държави взети заедно“, сочат данните от индекса на Кеймбридж за потреблението на електроенергия от биткойни (CBECI), съобщи АА.

Добивът на биткойни се извършва чрез изчислителен процес за решаване на „криптографски хеш функции“, подобни на математически задачи. Това обаче не може да се извършва от обикновен компютър, а от специални платформи, използвани за добив на криптовалута, в които обикновено се помещават множество графични процесори или дори интегрални схеми със специфично приложение за ускоряване на процеса.

Транзакциите с криптовалута се извършват чрез блокчейн системата - децентрализирана, постоянно нарастваща „главна книга“, в която записите на транзакциите се съхраняват в криптирани структури от данни, наречени блокове.

Хората, които извършват този процес, се наричат „миньори“ или „копачи на криптовалута“.

Миньорите печелят Биткойн в замяна на блоковете, които генерират, като техните системи решават математически задачи чрез гореспоменатия процес.

Сатоши Накамото, разработчикът на Биткойн, генерира първия блок на 3 януари 2009 г., получавайки 50 биткойна.

Количеството на съществуващите Биткойн достигна 19,6 милиона, но според условията могат да бъдат генерирани само максимум 21 милиона.

Биткойн изисква от миньорите да решават уравнения, които отнемат около 10 минути, за да генерират блокове, и е позволено да се генерират 210 000 блока на всеки „халвинг“, което е твърдо кодирана в алгоритъма политика за намаляване на генерирането наполовина, за да се противодейства на инфлацията.

„Халвинга“ или половинката на биткойн намалява с 50% скоростта, с която новите биткойн се пускат в обращение.

Въпреки това при първия халвинг на Биткойн през 2012 г. възнаграждението за един блок биткойн спадна до 25 биткойна, 12,5 при втория халвинг през 2016 г. и 6,25 при третия халвинг през 2020 г.

Според експертите възнаграждението за един решен блок биткойн ще спадне до 3125 при четвъртото половинчато намаляване, което ще се случи тази година.

Очаква се системата на Биткойн да премине през 28 периода на халвинг до генерирането на последния блок, което ще се случи до 2140 г.

На този фон за всеки биткойн са необходими 1450 kWh електроенергия.

Тъй като добивът изисква много специализирани компютърни системи, за генерирането на един Биткойн се изразходва много електроенергия, която се оценява на около 1450 kWh.

Фактори като потреблението на енергия при добива на Биткойн, разходите за енергия и нарастващото търсене на добив вследствие на увеличенията и намаленията на пазарната стойност, както и по-малките печалби в замяна на блоковете, които идват с периодите на половинчатост, затрудняват прогнозирането на количеството енергия, което Биткойн ще консумира в бъдеще.

Понастоящем САЩ, Канада, Китай, Русия и Казахстан са сред държавите с най-голям дял в добива на Биткойн.

Докато САЩ се открояват с лесния си достъп до техническото оборудване и инфраструктурата, необходими за добива, Казахстан и Китай са търсени поради достъпните си разходи за електроенергия.

Световният пазар на криптовалути се оценява на 1,89 трилиона долара, като 12 033 валути се търгуват на 965 борси в света.

Стойността на биткойна, който съставлява 49% от целия пазар на криптовалути, достига приблизително 921 млрд. долара.

Смята се, че Биткойн, който надмина 167 държави по глобално потребление на електроенергия, може да заеме 26-о място в списъка с най-голямо потребление на електроенергия.

Анкети