Крипто
КФН: Чуждестранни граждани ни сигнализираха за фирми свързани с Nexo
„През последните три години са получени 6 сигнала за фирми свързани с компанията Nexo. Три от тях са препратени за компетентност и евентуални проверки на БНБ, а един от тях е изпратен към НАП“, това заяви пред депутатите от комисията в Народното събрание по случая Nexo председателят на Комисията за финансов надзор Бойко Атанасов.
Той посочи, че от Националната следствена служба са изискали всички сигнали, които са постъпили в КФН и те са им били предоставени. Атанасов разкри, че сигналите са били изцяло от чуждестранни граждани.
„При проверка на платформата Nexo се вижда, че те се занимават с дейности свързани с криптовалути. На територията на България и Естония не се предоставят тези услуги, но се надявам скоро да бъдат определени конкретни органи, които да регулират и следят дейността на крипто компаниите“, посочи той.
По думите му компанията Nexo ръководи дейността си на базата на законодателството на Англия и Уелс.
Атанасов е категоричен, че нямат информация дали Nexo са се срещали с представители на БНБ. Той посочи, че няма сигнали и запитвания относно дейността на дружеството Nexo от други регулатори.
„Последните 3-4 години се работи върху европейско законодателство, което да е приложимо за целия ЕС“, посочи той, а що се касае за закон у нас той посочи, че КФН нямат законодателна инициатива защото не са страна, но са на разположение да дадат експертно становище по дадена тема.
Атанасов коментира и дали КФН има информация и данни за това дали Nexo са финансирали партии и политици.
„Ние следим това, което се случва на капиталовия пазар, няма констатирани финансирания на партии и на определени лица. Не сме констатирали подобна дейност, било то чрез финансови инструменти - акции, облигации и др.“, посочи той
Изпълнителният директор на НАП Борис Михайлов уточни, че „относно Nexo, има много фирми - Nexo AG; Nexo Service в Естония, като не е изключено да има и още Нексота, но нито едно не е регистрирано в България.
„В страната е вписано дружеството „Ен Ди Ес“ ЕООД и в него работят 571 служители. На фирмата сме направили 14 проверки и 4 ревизии.“, обясни той.
Михайлов коментира и какви мерки са предприети след като от прокуратурата разкрили притеснителни данни за компанията Nexo.
„Започнахме проверка на множество юридически и физически лица след брифинга на прокуратурата по случая Nexo“, посочи още Михайлов и допълни, че тя може да продължи до три месеца, защото това е срокът по закон. Той прогнозира, че вероятно могат да бъдат открити разлики в декларираните доходи и това, което притежават.
По думите му Сметаната палата сигнализира ако има някакви нарушения относно даренията към политическите партии и едва тогава НАП може да предприеме действия.
Изпълнителният директор на НАП коментира и дали през годините печалбите на компанията, която в момента проверяват е оказала някакви негативни последици върху бюджета. „Към момента нямат задължения към НАП, а печалбата 2018 г. им е 11 316,18 лв., а през 2021г. е 4 300 419, 58 лв.“, разкри той.