Крипто
Намаляването на лихвените проценти от страна на Фед: Ще стимулират ли ръст на цифровите активи?
Очакваните по-ниски разходи по заемите и повишената ликвидност ще допринесат за нов и по-висок интерес към цифровите активи
Няколко часа след като ФЕД понижиха основния лихвен процент за пръв път от пандемията насам – с 0.5 процентни пункта в отговор на забавящата се инфлация, перспективите пред световните пазари изглеждат все по-обещаващи. Тази очаквана промяна в паричната политика на САЩ се очаква да пренастрои икономическия пейзаж, а анализаторите наблюдават отблизо пазарите на цифрови активи, за които е известно, че реагират силно на макроикономическите промени.
Най-голямата борса за цифрови активи в света изложи потенциалните последици от тези намаления върху пазара на криптовалути, като подчерта как корекциите в политиката могат да повлияят както на поведението на инвеститорите, така и на цените на активите в цифровото пространство.
,,Очакваме подобни намаления на лихвените проценти да окажат значително въздействие върху цените на цифровите активи. По-ниските лихвени проценти увеличават ликвидността във финансовата система, стимулирайки търсенето на по-високодоходни и по-рискови активи, включително криптовалути“, коментира Веселин Георгиев, Country Manager на Binance за България. „Например през периода на почти нулеви лихвени проценти между февруари 2020 г. и февруари 2022 г. биткойн отбеляза забележително увеличение на стойността си с 375%.“
Възможният инфлационен натиск, предизвикан от намаляването на лихвените проценти, може да накара някои инвеститори да потърсят ,,убежище’’ в криптовалутите като хедж срещу обезценяването на традиционните средства. „По-ниските лихвени проценти могат да разпалят инфлационни страхове, което от своя страна може да накара повече инвеститори да се обърнат към криптовалутите, за да защитят покупателната си способност. В същото време по-слабият щатски долар прави цифровите активи по-привлекателни като алтернативно средство за съхранение на стойност“, допълва Георгиев.
В коментара се посочват и ключови събития и тенденции в криптопространството, които биха могли да подобрят перспективите пред сектора на фона на очакваните промени в политиката на Фед. „Неотдавнашното събитие за намаляване на добива на Биткойн наполовина, което исторически се свързва с повишаване на цените за период от 6-18 месеца, е един такъв фактор. Освен това наличието на спот ETF-и може да улесни вливането на ликвидност от други финансови пазари в крипто, което допълнително да засили цените на цифровите активи“, казва Веселин Георгиев.
Макар да отчитат сезонната слабост на цените на криптовалутите, която обикновено се наблюдава през септември, от борсата отбелязват, че цените обикновено се възстановяват от октомври. „Очакваното намаляване на лихвените проценти може да даде допълнителен тласък на това възстановяване, особено като се имат предвид историческите и структурните фактори, които са уникални за пространството на цифровите активи.“
Въпреки че въздействието от намаляването на лихвените проценти от страна на ФЕД върху криптопазарите по своята същност е несигурно, няколко показателя сочат, че тази промяна в политиката може да бъде добър навременен катализатор на растежа. По-ниските разходи за заеми, повишената ликвидност и специфичните за крипто пазара тенденции сочат обещаващ пейзаж за цифровите активи.
Забележка: Статията е с информативен характер и не представлява препоръка за покупка, продажба или каквито и да било инвестиции в крпто и др.