Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Крипто
  3. Пореден несполучлив опит: И BBC не успя да открие създателя на Биткойн

Крипто

Пореден несполучлив опит: И BBC не успя да открие създателя на Биткойн

Пореден несполучлив опит: И BBC не успя да открие създателя на Биткойн - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Биткойнът е в основата на криптовалутна индустрия на стойност два трилиона долара, търгува се от най-големите инвестиционни къщи в света и дори е официална валута в една държава.

Но въпреки стремителния му възход, в основата му остава дълбока загадка: каква е истинската самоличност на неговия основател, неуловимия Сатоши Накамото?

Мнозина са се опитвали да отговорят на този въпрос, но досега всички са се провалили. През октомври в документален филм на HBO беше изказано предположението, че това е канадският експерт по биткойн Питър Тод. Единственият проблем беше, че той каза, че не е Накамото, съобщи Би Би Си.

Така че неизбежно ушите в нашата редакция - а и в криптосвета като цяло - настръхнаха, когато се появи съобщение, че мистериозният създател на биткойн най-накрая ще се разобличи на пресконференция.

Съществува дълбок интерес към това кой е Сатоши Накамото, отчасти защото го смятат за революционен програмист, който е помогнал за зараждането на криптоиндустрията.

Очарованието се дължи и на факта, че като притежател на повече от един милион биткойна, Сатоши би бил мултимилиардер, не на последно място защото цената на валутата в момента е близо до исторически връх.

Като се има предвид това огромно богатство, беше донякъде необичайно, че организаторът на пресконференцията ме помоли да платя за мястото си на тържественото му откриване.

Мястото на първия ред щеше да струва 100 паунда. Ако исках да задавам неограничен брой въпроси, щях да платя още 50 паунда. Организаторът Чарлз Андерсън дори ме насърчи да похарча 500 паунда в замяна на привилегията да интервюирам „Сатоши“ на сцената.

Отказах.

Андерсън каза, че мога да дойда, но предупреди, че може и да няма място за мен, тъй като очакванията бяха толкова големи.

Както се оказа, местата не бяха проблем.

Само около десетина репортери се появиха в престижния клуб Frontline, който в един момент прекъсна работата, за да подчертае, че е предоставил само стая, но не и официална подкрепа.

Много скоро стана ясно, че всички присъстващи са изключително скептични.

След известно проучване стана ясно, че както организаторът, така и предполагаемият Сатоши в момента са въвлечени в сложна съдебна битка по обвинения в измама, свързани с твърдения, че са Сатоши.

Началото беше неособено обещаващо и оттук нататък нещата само се влошаваха.

Андерсън покани „Сатоши“ да излезе на сцената.

Човек на име Стивън Мола, който през цялото време седеше мълчаливо отстрани, излезе и решително заяви: „Тук съм, за да направя изявление, че да: аз съм Сатоши Накамото и създадох Биткойн по технологията „Блокчейн“.

През следващия час репортерите преминаха от забавление към раздразнение, тъй като той не успя да представи нито едно от обещаните доказателства за твърденията си.

Мола обеща, че ще направи градивен ход, като отключи и взаимодейства с първите създадени биткойни - нещо, което само Сатоши може да направи.

Но той не го направи.

Тръгнах си заедно с други озадачени репортери, като отнесохме със себе си всички останали съмнения, че това ще се окаже поредната задънена улица в стремежа да разобличим Сатоши.

Списъкът на неуспешно идентифицираните като Сатоши Накамото е дълъг.

През 2014 г. в статия в Newsweek се казва, че това е Дориан Накамото, американец от японски произход, живеещ в Калифорния.

Той обаче отрича и твърдението до голяма степен е опровергано.

Година по-късно австралийският компютърен учен Крейг Райт беше разкрит като Сатоши от репортери.

Той отрече, преди да каже, че това е вярно - но след това в продължение на много години не успя да представи никакви доказателства.

През пролетта Върховният съд в Лондон постанови, че Райт не е изобретателят.

Технологичният милиардер и криптоентусиаст Елон Мъск също отрече да стои зад криптовалутата, след като бивш служител в една от неговите фирми, SpaceX, предложи това.

Това ни води до въпроса: има ли наистина значение?

Настоящата оценка на криптопазара означава, че той струва повече от Google. И изглежда немислимо, че биткойнът ще играе толкова голяма роля в живота ни, без хората да знаят кой го е основал и притежава значителна част от валутата.

Може би обаче има основателна причина истинският Сатоши да запази мълчание. Стойността на тези биткойни се оценява на 69 млрд. долара, а животът и характерът им несъмнено ще бъдат подложени на щателна проверка, ако бъдат открити.

Питър Тод, който беше посочен в документалния филм на HBO като Сатоши, заяви, че нежеланото внимание, което е получил, го е накарало да се страхува за безопасността си.

Мнозина в света на криптовалутите се радват на факта, че мистерията остава неразгадана.

„Никой не знае кой е Сатоши и това е добре“, написа наскоро в X Адам Бек, един от основните разработчици (и друг потенциален кандидат за Сатоши).

 

Източник: Джо Тиди, Би Би Си

Анкети