Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Крипто
  3. Регулациите за крипто в ЕС все още не защитават инвеститорите

Крипто

Регулациите за крипто в ЕС все още не защитават инвеститорите

Регулациите за крипто в ЕС все още не защитават инвеститорите - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Инвеститорите няма да бъдат защитени съгласно правилата на Европейския съюз за пазара на криптоактиви поне до края на 2024 г. и дори тогава те все още трябва да са готови да загубят всичките си пари, това посочи в изявление надзорният орган на Общността за ценни книжа на блока (ESMA).

Европейският съюз първи в света одобри всеобхватни правила за регулиране на пазарите за криптоактиви като биткойн. Те влязоха в сила още през юни, но реално няма да се прилагат  изцяло до декември 2024 г.

Нуждата от законодателство на криптопазарите стана по-спешна за регулаторите след колапса на крипто борсата FTX.

Понастоящем криптоактивите са все още не регулирани и реално инвеститорите няма да се възползват от никакви предпазни мерки на ниво ЕС или механизми за защита съгласно новите правила, известни като MiCA, до декември 2024 г.

Дори с внедряването на MiCA, инвеститорите на дребно трябва да са наясно, че няма да има такова нещо като „безопасен“ криптоактив“, се казва в изявление на надзорния орган на ЕС, цитирано от Ройтерс.

„Можете ли да си позволите да загубите всички пари, които планирате да инвестирате?“, каза ESMA, добавяйки, че криптоактивите са склонни към „нови оперативни рискове и рискове за сигурността“.

Пълните защити може да не в сила в държави от ЕС, които предоставят 18-месечен преходен период на крипто фирмите да работят без лиценз от Общността, което означава, че клиентите може да не бъдат обхванати до юли 2026 г.

На крипто фирмите от страни извън ЕС ще бъде разрешено да предоставят услуги на клиенти в блока, които са ги поискали изрично, и дори тогава само на „строго ограничена“ основа.

„Въпреки че това изключение ще бъде предмет на допълнителни насоки от ESMA, то трябва да се разбира като много тясно рамкирано и като такова трябва да се разглежда като изключение; и не може да се предполага, нито да се използва за заобикаляне на MiCA“, категорични са от  ESMA.

Надзорният орган заяви, че работи с националните регулатори, за да насърчи сближаването при прилагането на правилата на MiCA възможно най-скоро, така че фирмите да разберат, че ЕС не е място за „търсене на форуми или незаконни практики“.

Анкети