Анализи
МАЕ: Санкциите на САЩ засягат силно доставките на руски и ирански петрол
По-студената зима повиши търсенето на петрол в световен мащаб, а новите санкции на САЩ срещу Русия и Иран могат да ограничат доставките от тези страни, заяви Международната агенция по енергетика.
Миналата седмица Съединените щати обявиха широкообхватни санкции срещу руския енергиен сектор, насочени срещу повече от 180 кораба и две големи компании - „Газпром нефт“ и „Сургутнефтегаз“.
Този ход бе предприет един месец след като Вашингтон разшири санкциите си срещу „сенчестия флот“ от кораби на Иран, които незаконно продават петрол на чужди пазари.
„Макар че е твърде рано да се направи пълна количествена оценка на потенциалното въздействие от тези нови мерки, според съобщенията някои оператори вече са започнали да се отдръпват от иранския и руския петрол“, заяви базираната в Париж МАЕ в месечния си доклад за петролния пазар.
„Запазваме прогнозите си за предлагането на двете страни, докато пълното въздействие на санкциите не стане по-очевидно, но новите мерки биха могли да доведат до свиване на баланса на суровия петрол и продуктите“, каза още тя.
Санкциите изпратиха цените на петрола над 80 долара за барел този месец, отбеляза МАЕ, като добави, че те са били тласнати нагоре и от спекулациите, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп ще заеме „твърда позиция“ по отношение на износа на ирански петрол.
Връщайки се към световното търсене на петрол, МАЕ посочи, че то е нараснало повече от прогнозираното през последните три месеца на 2024 г. и е достигнало „най-силното си ниво“ от четвъртото тримесечие на 2023 г. насам.
„По-ниските цени на горивата, по-студеното време в Северното полукълбо и изобилието от суровини за нефтохимическата промишленост се съчетаха, за да повишат потреблението“, се казва в доклада, цитиран от АФП.
През четвъртото тримесечие на 2024 г. търсенето е нараснало с 1,5 млн. барела на ден (бр.), което е с 260 000 бр. барела на ден повече от прогнозата на МАЕ.
За цялата година търсенето на петрол се очаква да достигне 102,9 млн. барела дневно, което е малко по-високо от прогнозираното увеличение с около 940 000 барела дневно спрямо 2023 г.
МАЕ прогнозира търсенето да достигне почти 104 млн. барела дневно през 2025 г., което е с 1,05 млн. барела дневно повече от 2024 г.