Парите
МФ: Данните на Евростат за дефицита са предварителни и не представляват изводи за цялата година

От Министерство на финансите излязоха с разяснение по повод публикуваните от Евроста днес данни, касаещи бюджетния дефицит на ЕС, еврозоната и съответно България.
Припомняме, че в доклада за първото тримесечие на годината се посочва, че според коригираните данни консолидираният държавен бюджет у нас е на дефицит от 4,6 на сто от БВП спрямо излишък от 1,6 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г.
Във връзка с публикуваните днес данни на Евростат за дефицита на сектор „Държавно управление“ за първото тримесечие на 2025 г. на държавите-членки на ЕС, вкл. и България, както и появилите се коментари в публичното пространство, Министерството на финансите внася следното уточнение:
Бюджетният дефицит се измерва в края на съответната година. Съгласно методологията на Евростат, публикуваните данни за първо тримесечие са предварителни и са ограничени за дейностите по отрасли и за конкретни операции, и по тях не могат да се правят изводи за дефицита на годишна база.
Така например за първо тримесечие на 2024 г. дефицитът на сектор „Държавно управление“ на България е 5 % от БВП (по сезонно и календарно изгладени данни и 4,3 % по не изгладени данни), а в края на годината отчетеният дефицит на сектор „Държавно управление“ е в размер на 3 % от БВП. През първото тримесечие на 2025 г., на база методологията си, Евростат отчита дефицит на сектор „Държавно управление“ за България от 4,6 % от БВП по сезонно изгладени данни (т.ест. налице е подобрение от 0,4 пр.п. спрямо същия период на 2024 година) и 3,9 % от БВП по не изгладени данни. Съгласно методологията на Евростат, предварителните оценки се актуализират при наличие на пълния набор от данни в края на годината.