Мрежата
Дигиталното евро ще направи Европа глобален лидер в изграждането на нова международна инфраструктура на финансовите пазари

От профила във Фейсбук на финансиста Бисер Манолов:
Когато говорим за дигиталното евро почти никога не се прави разлика между дигитално евро на едро (wholesale digital euro) и дигиталното евро на дребно (retail sale). От липсата на конкретизиране се получават твърде много обърквания, погрешни тълкувания, а много често и активни манипулации.
Преди да обясня основните функции и характеристики на wdEURO бих желал да кажа следното:
Дигиталното евро е изключително комплексен финансово-технологичен проект, който ще направи Европа глобален лидер в изграждането на нова международна инфраструктура на финансовите пазари. САЩ взеха твърда позиция, след втория мандат на Тръмп като президент, и се отказаха от въвеждането на дигиталния долар въпреки, че на ниво тестово приложение от страна на Федералния резер проектът беше в напреднала фаза. По разбираеми причина китайският дигитален юан не може да бъде разглеждан като пруденциален актив, който да изпълнява функциите на глобална платежна единица.
WDEURO e предназначено за използване единствено от финансовите институции, предимно банки и финансови посредници, за големи сделки с ценни книжа и техния сетълмент. То може да бъде прието като дигиталната версия на фиатните пари, която е изградена върху DLT технологията (distributed ledger technology – дигитален регистър) и гарантира висока ефективност, сигурност, автоматизираност и незабавна доставка.
В момента Европейската централна банка използва подобна система – TARGET ( TARGET2 за разплащания и T2S за сетълмент на ценни книжа), която покрива над 90% от всички разплащания в еврозоната.
WDEURO ще повиши рязко капацитета на тази платформа чрез DLT технологията, тъй като това ще спомогне търговията с токенизирани финансови активи.
Какво представляват токенизираните финансови активи?
Токенизираните финансови активи са цифрови представяния на традиционни финансови инструменти, като акции, облигации или недвижими имоти, които са записани на блокчейн или друга разпределена технология за регистриране (DLT). Те се изразяват чрез токени – уникални цифрови идентификатори, които представляват права или собственост върху базовия актив.
Токенизацията на активите като цяло (Real World Assets) може да се каже, че е най-актуалната тема в момента в съвременния дигитален свят, но нея ще я разгледаме отделно.
През 2024 година Европейската центална банка започна три основни проекта съвместно с 60 участника от индустрията тестове базирани на DLT технологията за сетърмент на ценни книжа както следва:
1. Проект лидиран от Banque de France за поддържане на регистри на токенизирани активи в DLT формат.
2. Проект лидиран от Deutsche Bundesbank за връзката между DLT регистрите със ситемата за разплащане TARGET 2.
3. Проект лидиран от Bank of Italy за връзката между ескроу сметките и TIPS (TARGET Instant Payment Settlement System).
През тестовия период оборотът на WDEURO по трите проекта достигна 1,6 млрд евро.
Членството на България в еврозоната ще направи страната ни участник в целия този нов технологичен процес, който неминуемо ще доведе и до значими иноветивни решения в икономиката като цяло. Както казах в самото начало безпорно Европа се очертава като финтех лидер от глобал план.