Мрежата
До 2030 г. рискът от прекъсвания на тока в САЩ може да се увеличи 100 пъти

От профила във Фейсбук на Боян Рашев:
„Министерството на енергетиката на САЩ публикува доклад за ресурсната обезпеченост на електроенергийната система на страната. Ето основните факти и изводи:
Министерството предупреждава, че до 2030 г. рискът от прекъсвания на тока може да се увеличи 100 пъти, ако страната продължи да затваря надеждни източници на енергия и не добави достатъчно нова стабилна (т.нар. „firm“) производствена мощност.
Планираното предлагане на електроенергия не е достатъчно – надеждността на системата е под заплаха.
Планирано е 104 GW електроцентрали да бъдат изведени от експлоатация, като се предвиждат 209 GW нови мощности до 2030 г. Проблемът е, че само 22 GW от тях идват от стабилни, диспечеруеми източници на енергия.
Дори при сценарий без затваряне на конвенционални мощности (основно въглища и АЕЦ), моделът показва, че рискът от прекъсвания в някои региони нараства над 30 пъти, което доказва, че планираните нови проекти не са достатъчни, за да се преодолее дефицитът на надежден капацитет.
САЩ очевидно променят енергийната си политики в посока ръст на производството, потреблението, надеждността и сигурността на системата, както и запазване на цените на поносими и конкурентни нива.
Какво прави ние в Европа обаче?“