Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Кадиев: Договорът с Боташ е лошо направен, плащаме излишно висока цена за услугата, трябва да се предоговори

Мрежата

Кадиев: Договорът с Боташ е лошо направен, плащаме излишно висока цена за услугата, трябва да се предоговори

Кадиев: Договорът с Боташ е лошо направен, плащаме излишно висока цена за услугата, трябва да се предоговори - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay
От профила във Фейсбук на Георги Кадиев:
 
За договора с Боташ, тъй като темата е специфична и изисква доста обяснения:
Договорът е т.нар. "Service Agreement", който има два компонента:
а. запазване на капацитет и
б. т.нар. time-swap, което изначава в един момент доставяш втечнения газ, но го ползваш в друг момент, когато решиш (този вид услуга също струва пари).
Проблемите с договора са два:
1.Той е с фиксирана цена за 13 години и е сключен в най-високата точка на цени на газа, в кризисни условия. И ако тогава цената на Service Agreement по договор е била около 5-6% от общата крайна цена на доставен газ, след като днес цените на газа се срутиха, той вече е 25% от крайната цена, което абсурдно натоварна цената.
2. В този бизнес е нормално, когато си резервираш капацитет за 13 години, да го плащаш, независимо дали го ползваш. Не е нормално обаче да плащаш за time-swap, ако нямаш доставка на количество газ, просто защото няма как и да направиш заявка кога ще го ползваш. Говорейки с газови търговци, никой от тях никога не е виждал договор за time-swap, който да се плаща по фиксирана за 13 г. цена, независимо доставяш ли количества.
В този бизнес нормалното е да договориш доставки, колкото имаш пазар. Булгаргаз го сключва, без да има клиенти за газа. Втечненият газ е глобална стока. Тъй като Азия, най-вече Китай, вдига цените, към днешна дата цената на газа на терминала в Турция е с 10% над цената у нас. Естествено, за такива сделки клиенти няма, затова и по тръбата не тече никакъв газ, а плащаме като луди.
Руският газ продължава да тече през Украйна с пълна сила към Централноевропейския хъб в Австрия, оттам към Италия, Германия, Словения и т.н.
Президентът Радев казва, че ако 2025 година Русия спре да доставя газ през Украйна, ще има търсене на газ и договорът с Боташ ще стане печеливш.
Това е вярно, но има едно голямо "ако".
Договорът между Русия и Украйна за транзит на газ наистина изтича 2025. Естествено, всички сме наясно, че те няма да сключат нов договор, във война са.
Но това съвсем не означава, че газът ще спре да тече. Напълно е възможно Газпром ще сключи договор с европейски компании с точка на доставка на руско-украинска граница и оттам те да се оправят с транзита през Украйна. Разбира се, не знаем какво ще реши ЕК и дали няма да забрани доставката на руска газ за целия ЕС, каквато забрана в момента няма (iамо нашите шарлатани спряха договора с Газпром и сега купуваме цена на 20% над пазара).
Казано накратко, договорът с Боташ е лошо направен, плащаме излишно висока цена за услугата, трябва да се предоговори и съм убеден, че турската страна ще се откаже от таксата за time-swap, защото това е нормално. Повтарям, никой никъде не плаща тази такса така, както Булгаргаз я плаща днес. Подозирам, че когато са го предложили, турците не са и сънували, че нашите ще приемат тази клауза.
Разбира се, турците ще изкарат промяната на договора като някакъв страшен подарък за нас и ще има политическа цена.
Изводът?
Единственото, което можем да направим днес, е да пращаме министъра на енергетиката да предоговаря договора, за да минимизира щетите.
И да се надяваме руският газ за Европа наистина да спре през 2025.
Анкети