Мрежата
Нидерландия инвестира в дигитализация за икономическа устойчивост

Дългосрочната политика в иновации и цифрови технологии не е въпрос избор, а необходимост. Затова нидерландският кабинет ще отделя в бъдеще все повече средства в дигитализация, за да си гарантира икономическа устойчивост. Един от източниците на финансиране е европейската програма „Цифрова Европа“, по която ще бъдат привлечени 1,7 млрд. евро следващите две години, става ясно от информация на нидерландското правителство, посочва в блога си българският журналист, живеещ в Белгия – Апостол Апостолов.
Финансирането е предназначено за малки и средни предприятия, научни институти и провинциални държавни и частни структури, които се нуждаят от допълнително финансиране за иновации в областта на изкуствения интелект, облачните услуги, киберсигурността и цифровите умения. Сред тях са предприятия от промишлеността.
Това е поредната стъпка на Хага за стимулиране на родното производство и възможност да си осигури независимост от трети страни. В началото на пролетта кабинетът на Дик Схоф заяви, че смята да акцентира със собствени сили за подсилване на военната си промишленост, а преди това обяви друг пакет от мерки за малкия бизнес, който е решил да залага на иновации и изкуствен интелект.
Политиката по иновации е една от дългосрочните цели още по времето на кабинета "Рюте". Не е и случаен фактът, че предприемачи и образователни институции понастоящем получават най-много финансиране от европейската програма от всички 27 държави от ЕС. През 2024 г. това възлиза на 11,7% от общата сума, което представлява около 46 милиона евро.
"Важно е да положим допълнителни усилия за иновативна цифрова икономика. В края на краищата, това е една от движещите сили зад бъдещите ни работни места и доходи. Необходимо е и за по-голяма цифрова независимост и сигурност. Скоростта на технологичното развитие извън ЕС и слабият растеж на производителността на труда оказват натиск върху нашите възможности. Ето защо чрез "Цифрова Европа" ние подкрепяме стартиращите предприятия, МСП, производствената промишленост и технологичните компании да инвестират в тях заедно с институциите на знанието и правителствата", казва ресорният министър по икономическите въпрос Дирк Беляартс и отправя апел към кабинета, че трябва да се увеличи темпото на инвестиране, за да се задържи страната сред най-добрите в света.
От кабинета все пак с половин уста признават, че инвестициите в цифрови технологии и инфраструктура са се увеличили през последните години, но темпът е бавен и ако се искат резултати, трябва още средства в сектори като ИКТ. "Защото, за да сме сред лидерите трябва да се компенсира недостига на кадри, а дигиталната инфраструктура изостава
Амбицията на правителството е до 2030 г. да бъде сред първите 3 на Европа по отношение на прилагането на цифрови технологии от МСП. Целта е след 5 години 95% от малкия и средния бизнес да е внедрил и използва модерни цифрови технологии като облачна инфраструктура и изкуствен интелект.
По данни на кабинета все повече малки и средни предприемачи вече залагат на ИИ. Статистиката в анализ от пролетта на 2025 г. показва, че техният брой е над 20 %. Над 70% от всички МСП вече използват облачни услуги. Но когато страната се цели в топ 3 на Стария континент остава далеч назад по постижения в сравнение с основните конкуренти САЩ, Китай и някои други азиатски страни. Ако не се инвестира ударно, това ще застраши икономиката и сигурността, убедени са икономическите експерти на премиера Дик Схоф.
Програмата „Цифрова Европа“ (DIGITAL) е програма на ЕС за финансиране, насочена към предоставянето на цифрови технологии на предприятията, гражданите и публичните администрации.
Цифровите технологии и инфраструктура имат решаваща роля в нашия личен живот и бизнес среда. Разчитаме на тях да общуват, да работят, да развиват науката и да отговарят на настоящите екологични проблеми. Пандемията от COVID-19 показа не само колко разчитаме на нашата технология, за да бъде достъпна за нас, но и колко е важно Европа да не зависи от системи и решения, идващи от други региони на света. Агресивната война на Русия срещу Украйна допълнително разкри уязвимостта на нашите цифрови вериги за доставки и значението на инвестирането в киберсигурността и драстичното подобряване на цифровия капацитет на ЕС.
От информация, предоставена от Европейската комисия, става ясно, че програмата „Цифрова Европа“ (DIGITAL) предоставя финансиране по проекти в ключови области, свързани с капацитета, като например: суперкомпютри, изкуствен интелект, киберсигурност, задълбочени цифрови умения и гарантиране на широко използване на цифровите технологии в икономиката и обществото. Тя подпомага промишлеността, малките и средните предприятия (МСП) и публичната администрация в цифровата им трансформация със засилена мрежа от европейски цифрови иновационни центрове (EDIH).
С общ бюджет от над 8,1 милиарда евро DIGITAL има за цел да оформи цифровата трансформация на европейското общество и икономика. Програмата „Цифрова Европа“ е част от дългосрочния бюджет на ЕС — многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г.
DIGITAL не се справя с предизвикателствата изолирано. Тя допълва наличното финансиране чрез други програми на ЕС, като например „Хоризонт Европа“ (за научни изследвания и иновации) и Механизма за свързване на Европа (за цифрова инфраструктура), Механизма за възстановяване и устойчивост и структурните фондове.
Наред с други програми DIGITAL също е част от инициативата „Стратегически технологии за Европа“ (STEP), която има за цел да повиши промишлената конкурентоспособност на ЕС и да укрепи европейския суверенитет чрез съсредоточаване върху разработването и производството на критични технологии. Редица проекти, финансирани от DIGITAL, са получатели на STEP Seal — знак за качество, който улеснява достъпа до друго финансиране от ЕС.
Припомням, че средствата за развитието на малките и средните предприятия и стартъпите попадат в ресора на българския еврокомисар Екатерина Захариева.