Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Румъния и Сърбия започват съвместни дейности за изграждането на общ газов интерконектор

Мрежата

Румъния и Сърбия започват съвместни дейности за изграждането на общ газов интерконектор

Румъния и Сърбия започват съвместни дейности за изграждането на общ газов интерконектор - Tribune.bg
Снимка:
© Facebook/Sebastian Burduja

Румъния и Сърбия подписаха Меморандум за разбирателство относно проекта за изграждане на междусистемна газова връзка (интерконектор). Документът беше подписан от румънския енергиен министър Себастиан Бурдуя и сръбския му колега Дубравка Ханданович.

Целта на инвестицията е да се свържат националните системи за пренос на природен газ на двете страни, като се осъществи връзка между технологичния възел Мокрин в Сърбия и газопровода BRUA в Румъния, съобщи „Аджерпрес“.

На територията на Румъния интерконекторът ще се свърже с газопровода BRUA (местност Петровасело, окръг Тимиш) и ще бъде с дължина около 86 км.

Тръбопроводът ще бъде проектиран така, че да осигурява двупосочно движение на газов поток от поне 1,6 млрд. куб. м/год (183 000 куб. м/час).

Румъния и Сърбия имат за цел да започнат същинското строителство през следващата година, като се очаква инвестицията да бъде завършена до 2028 г. Този проект представлява важна стъпка в укрепването на енергийната сигурност на двете страни и в регионалната интеграция на пазарите чрез диверсификация на маршрутите за доставка.

„Днес Румъния и Сърбия направиха важна стъпка за свързването на системите за пренос на природен газ. Меморандумът е основа за двете страни да започнат инвестицията в BRUA-Мокрин. Същевременно работим в тясно сътрудничество за ускоряване на електроенергийните връзки, като имаме всички предпоставки за пълното завършване на връзката Решица-Панчево през първата половина на 2025 г.“, каза Бурдуя.

„От съществено значение е енергийните потоци между нашите страни да се осъществяват лесно, което ще осигури 2 основни неща: реален, конкурентен пазар, който ще осигури правилната цена за потребителите; енергийна сигурност, деинсуларизация на енергийните системи и диверсификация на източниците на доставки, което ще позиционира Румъния като регионален лидер в енергийния сектор и носител на геополитическа стабилност. Тези комбинирани елементи, както и самите инвестиции в инфраструктура, генерират доверие и икономически растеж, работни места и развитие на целия регион", добави румънският министър.

Анкети