Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. ЕС: Интерконекторът Гърция-България е успешен проект, с който Европа намали зависимостта от руски газ

Мрежата

ЕС: Интерконекторът Гърция-България е успешен проект, с който Европа намали зависимостта от руски газ

ЕС: Интерконекторът Гърция-България е успешен проект, с който Европа намали зависимостта от руски газ - Tribune.bg
Снимка:
© Facebook

От фейсбук профила на евродепутата от ГЕРБ/ЕНП:

„Проект, стартирал преди „промяната“, днес е отличен не просто като успешен, а като пример как трябва да се случват нещата в Европа.

Газовата ни връзка с Гърция е пример как с европейски пари и проект между две държави половин Европа няма нужда от руски газ. Така мисля аз, а от днес и Европейският парламент.“

„Междусистемната газова връзка Гърция-България е пример за инвестиция с принос за стратегическите цели на ЕС за автономност на енергийните доставки и диверсификация на източниците“. Това се казва в Доклад за изпълнението на кохезионната политика на ЕС за 2014 - 2020 г., приет с мнозинство от 433 гласа на пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург.

Според официалните данни политиката на сближаване през предходния период е спомогнала за създаването на нови работни места за 6,8 милиона души, предоставила е подкрепа на 2,2 милиона предприятия, подобрила е енергийната ефективност в 550 000 домакинства, увеличила е броя на хората, ползващи се от по-добро водоснабдяване, на 8,3 милиона души, благодарение на нея 29 милиона души са били по-малко изложени на наводнения чрез инвестициите си за борба с бедствията, а подкрепата ѝ е позволила въвеждането на 37 000 нови продукта на пазара.

„Въпреки че през периода 2014—2020 г. кохезионните фондове на ЕС бяха използвани за финансиране на мерки и инициативи за борба с последователни кризи като пандемията от COVID-19 или руската агресия срещу Украйна, положителното им въздействие беше усетено в целия ЕС, допринасяйки за подкрепата за МСП и предприятията, за климатичния и цифровия преход, научните изследвания и иновациите, както и за заетостта и социалното приобщаване“, се посочва в съобщението от ЕП.

Припомняме, че през последната година Андрей Новаков оглави специална група за мониторинг на кохезионната политика в Европейската народна партия. В качеството си на координатор на ЕНП в Комисията за регионално развитие и председател на групата за мониторинг той ръководи няколко мисии за посещение на европейски проекти на терен и разговори с представители на местите и националните власти в различни точки на Европа. Очаква се Групата за мониторинг да проведе мисия и в България в края на месец април.

Анкети