Мрежата
Сингапур трескаво търси внос на зелена енергия
От блога на журналиста Апостол Апостолов:
Зависимостта на Сингапур от зелена енергия ще се увеличава през следващите години. До 2035 година, според прогноза на мозъчния тръст Ember, вносът ще достигне 30% от микса.
Учените обаче предупреждават, че градът е изправен пред огромни предизвикателства, свързани с доставката. Една от потенциалните възможности е Австралия, която обяви че възнамерява да изгради най-голямата слънчева централа в света.
За да бъде реализирано намерението от Технологичния университет изчислили, че са необходими 4300 километра подводни кабели. Подобен проект е съществувал и в миналото, но е бил спрян заради несъгласие от страна на индонезийското правителство и австралийските аборигенски общности.
Към момента градът-държава, както е известен, разчита предимно на изкопаеми горива. Динамиката на цените обаче ги прави икономически нерентабилни и затова се търси диверсификация.
В азиатския регион търсенето на енергия от страна на Сингапур е 5 пъти по-голямо от средното за другите страни. Решението е единствено да внася, тъй като е неспособен да задоволи с вътрешното си производство, отбелязва пред AFP и Брадфорд Симънс, директор по енергетика, климата и ресурсите в Bower Group Asia.
„Несъответствието между страните, които могат да произвеждат възобновяема енергия и тези, които имат голямо търсене само ще ускори стимулите за международна търговия с електроенергия“ и в това отношение „Сингапур е само един малък фрагмент от глобалния пъзел“, казва специалистът.
Освен от Австралия, властите са получили разрешение да се снабдяват с енергия още от Камбоджа, Индонезия и Виетнам. Този близо 5 гигавата внос ще бъде микс от слънчева, вятърна и водноелектрическа енергия.
А докато набави необходимите количества, поне до 2030 година ще разчита на внесения петрол и газ. След това те ще бъдат забранени, за да може до 2050 да постигне въглеродна неутралност.