Мултимедия
Конференцията „Наука за бизнес“ се проведе отново у нас (СНИМКИ)
За трета година учените от БАН имаха възможност да покажат своите иновативни разработки, търсейки партньорство с бизнеса
„Партньорството между бизнес и наука - това е правилният начин да преодолеем пътя от лабораторията до производството на краен продукт и това е най-успешната формула за едно добро сътрудничество“. С тези думи зам.-министърът на иновациите Стефан Савов, откри конференцията „Наука за бизнес“, която е организирана за трети път от Българската академия на науките (БАН) и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП).
Над 350 души участваха във форума, а учени от институтите на Академията показаха свои последни разработки.
От Института по електрохимия и енергийни системи разказаха за своята работа по разработване на технологии за съхраняване на енергия от ВЕИ в батерии и водород. Те изследват взаимодействието между фотоволтаичен парк, вятърна енергия и зарядни станции за електромобили. За целта е обособена специална площадка, в която ще се изгради голяма полева лаборатерия. Вече е разработен и първият водороден автомобил, а до края на тази година в България ще има и първата водородна зарядна станция.
От института са разработили и водородна електрохимична помпа за нагнетяване на пречистване на водород. Това е сравнително нова технология, при която няма толкова голяма странична загуба на електроенергия, колкото при механичните помпи. Устройството може да работи и като филтър за пречистване на водорода, не изисква периодична поддръжка, работи напълно безшумно и е най-безопасната технология до момента за компресиране на водород. Помпата работи на принципа на водните електролизьори.
В експо зоната гостите на форума разгледаха и нова сензорна технология за сеизмично-активни райони; катализатори за обезвреждане на отпадни газове, съдържащи летливи органични съединения, разработени чрез използване на 3D принтиране; устройство за рехабилитация на пръсти на ръка след инсулт; учебни роботи MAXIBOT и BABYBOT за деца със специални потребности; иновативни дронове и много други.