Мултимедия
Прахосмукачка, телефон и вентилатор от началото на ХХ век - част от уникална изложба в София (СНИМКИ)
Цяла колекция вече морално остарели, но технически в отлично състояние уреди, събира новата временна изложба на Политехническия музей в София под надслов „145 години Siemens в България“. Събитието показва приноса на компанията в технологичното развитие на страната ни още от първите месеци след Освобождението до наши дни.
Дори и преди 100 години, българите са разполагали с битови електроуреди на фирмата. „Присъствието на битови уреди и машини, използвани от българина преди почти 100 години, показва тенденцията на българина да живее модерно в личен и битов план“, обяснява зам.-директорът на музея Светлозара Карарадева.
Сред най-интересните са измервателни уреди от 20-те до 50-те години на ХХ в., морзов телеграфен апарат от 1940 г., телефони от началото до 70-те години на ХХ в., портативна кинокамера от 1934 г., пейсмейкър от 1958 г., персонален компютър от 1979 г., прахосмукачка, телефон и вентилатор от 30-те години на ХХ век и много други.
Сименс е една от чуждите фирми, която най-рано навлиза в индустриалната и техническата история на България. Това се случва още след Освобождението през 80-те години. Първото направление е свързано с подпомагането на съобщенията в България, като фирмата доставя голяма част от първите телеграфи, а малко по-късно прави и първите телефонни централи в България.
Това обяснява пред БГНЕС Карарадева, която подчетртава, че освен в сферата на съобщенията, фирмата има важна роля и в транспортния сектор у нас.
„В началото на 20 век Сименс доставя едни от първите трамвайни мотриси, а малко по-късно доставя следващото по-модерно ново поколение мотриси. От последните години повечето хора знаят, а и вече са се повозили и на модерните и удобни електрически влакове, които БДЖ закупи за нашата железопътна система”, отбеляза тя и добави, че метровлаковете за софийското метро също са осигурени от фирма Сименс за третата линия на метрото.
Следващото направление, в което Сименс отбелязва своето съществено присъствие в страната ни, е в енергийния сектор. „По-конкретно с изграждането на едни от първите водноелектрически централи, започвайки с тази в Царска Бистрица, която работи и сега, както и дизеловите централи в Русе, Варна и други градове“, обясни тя.
Фирмата играе ключова роля и за развитието на медицинската техника у нас. „Сименс внася едни от първите рентгенови апарати в България“, пояснява Карарадева.
Изложбата показва и телефонна техника от началото на 20-век. „Това са телефони, които са били използвани за нуждите на БДЖ, имаме един, който е бил използван в Царския дворец, телеграф и др.“, обясни Карарадева.
Освен това в изложбата е включена и кино техника – „кинопрожекциони, както и киноснимачни апарати“, както и камера, с която доскоро БНТ заснемаше студийните си предавания.
В експозицията са включени както емблематични експонати и уреди на Siemens от колекциите на музея, така и нови артефакти, дарени през последните няколко години от частни лица, фирми и държавни организации.