Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мултимедия
  3. Технически напредък: Новият български суперкомпютър „Хемус“ вече работи (СНИМКИ)

Мултимедия

Технически напредък: Новият български суперкомпютър „Хемус“ вече работи (СНИМКИ)

Технически напредък: Новият български суперкомпютър Хемус вече работи (СНИМКИ) - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Българскиият суперкомпютър „Хемус“, разработен от учените от „Центъра за върхови постижения по информатика, информационни и комуникационни технологии“ на Българската академия на науките (БАН) вече работи. Той е част от инфраструктурен комплекс за дигитална трансформация и високопроизводителни пресмятания, който струва близо 30 милиона лева и е уникален не само за страната ни, а и за целия Европейски съюз.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

Мащабната машина ще направи възможни широка гама от операции - научни изследвания в области като изкуствен интелект, климатология, биоинформатика, лекарствен дизайн, широкомащабни симулации на високотехнологични материали и процеси, моделиране на динамични процеси в индустрията и високопроизводителен анализ на голяма база данни.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

Системата на суперкомпютъра дава възможност за съхранение и обработка на близо 6.72 Петабайта (PB), което дава възможност за намиране, достъпност, оперативна съвместимост и повторна употреба. Според информацията производителността на „Хемус“ е над 3 петафлопа (скорост над 3 х 1015 операции с плаваща запетая в секунда). За сравнение най-мощният суперкомпютър в света Frontier има производителност от над 1000 петафлопа. Мощността му със сигурност го класира в Топ 300 на най-производителните суперкомпютри, коментират учените от БАН, които се надяват, че благодарение на „Хемус“ страната ни ще запази водещата си позиция в ИТ сектора на Балканите.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

Лабораторията, където се намира самият суперкомпютър разполага с преносими системи за лазерно сканиране, комбинирана система за динамични изпитания и система за индустриална рентгенова компютърна томография с възможност за изследвания. Разработена е и платформа, която обхваща всички нива на изчислителната екосистема, включително мрежови, компютърни ресурси, и данни, софтуер, услуги и инструменти за удобна и ефективна работа на мултидисциплинарните научни области.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

Припомняме, че през 2021 г. у нас заработи суперкомпютърът „Discoverer“, който е част от мрежа европейски суперкомпютри, разположени в още 8 различни държави -  Финландия, Италия, Люксембург, Португалия, Словения, Испания и България.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

Но сега с пускането на „Хемус“, България става една от малкото държави, разполагащи с 2 суперкомпютъра.

Анкети