Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Надценката при храните: Браншова организация апелира да има условия за повече фермерски пазари

Мрежата

Надценката при храните: Браншова организация апелира да има условия за повече фермерски пазари

Надценката при храните: Браншова организация апелира да има условия за повече фермерски пазари - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

„Ситуацията в страната илюстрира належащата необходимост държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги“. Това е позицията на Българския фермерски съюз, който изпрати писмо до Министерството на земеделието и храните, за да се включи в подготовката на законопроекта за скъсяване на веригата за доставка на хранителни продукти.

„Тази мярка ще премахне множество прекупвачи и търговци, които добавят надценки по цялата верига, оскъпявайки крайната цена за потребителите“, посочва Георги Стоянов, председател на БФС.

В момента земеделските стопани продават зеленчуци, плодове и мляко на изключително ниски изкупни цени, докато крайните потребители плащат значително по-високи суми в магазините. За съжаление, фермерите са най-слабата страна в този процес – те не могат сами да определят цените си, а са зависими от условията, наложени от посредниците, обяснява Стоянов.

„Това е призив за помощ към управляващите. От години се говори за хранителна сигурност, но е време да се предприемат конкретни действия. Цялата верига – от производителя, през преработвателя и търговеца, до крайния магазин – трябва да стане по-ефективна и конкурентоспособна“, допълва той. В момента системата е неефективна, а стоките често преминават през три-четири различни нива на прекупвачи, което води до допълнително оскъпяване.

Стоянов подчертава, че още един фактор, който утежнява положението на българските фермери, е вносът от други страни в ЕС, където земеделските производители получават значително по-високи субсидии. Това им позволява да намалят производствените разходи и да предлагат по-конкурентни цени, за разлика от българските стопани, чиито разходи остават високи и продукцията им става по-малко конкурентоспособна.

„Разходите за производство непрекъснато растат – за семена, торове, гориво – но изкупните цени остават ниски. Това принуждава много фермери да отказват работа с големите търговски вериги и прекупвачите. В същото време пазарът остава разпокъсан и неорганизиран, вносителите разполагат със силно лоби, а държавата сякаш е забравила за малките земеделски производители“, заключава Георги Стоянов.

Български фермерски съюз е готов да си сътрудничи с всички организации в подкрепа на родното производство.

Анкети