Енергетика
От енергоинтензивната индустрия искат компенсации заради високите цени на тока

Бизнесът настоява да бъде въведен механизъм за компенсиране на цените на енергоинтензивната индустрия при цени над 120 лв./MWh за 80% от потреблението.
Това се казва в открито писмо на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори в България (БФИЕК) до премиера, министъра на енергетиката и председателя на НС.
„По този начин ще се компенсират разликите в ценовите равнища както с Европа, така и с конкурентите извън ЕС и ще се възстанови паритета в конкурентоспособността на индустрията“, се казва в писмото.
След изтичането на действието на механизма за компенсиране на цените на електрическата енергия за небитовите крайни клиенти, енергоинтензивната индустрия е изложена на ценовите влияния на краткосрочния пазар на електрическа енергия.
България е единствената страна от Европейския съюз със значим дял на енергоинтензивната индустрия във формирането на БВП, която няма целенасочена политика за подкрепа на тези отрасли. Необходимостта от политики за осигуряване на конкурентоспособността на тези индустрии е ясно изразена и в т.нар. „Доклад Драги“, се посочва в писмото.
Тежко засегнати са енергоинтензивните индустрии: добив на метални руди: спад 14,8% през февруари и 2,1% през март; добив на неметални материали и суровини: спад 38,3% през февруари и 25% през март; производство на хартия, картон и изделия от хартия и картон: спад 19,5% през февруари и 17,5% през март; производство на химични продукти: спад 6% през февруари и 5,6% през март; производство на лекарствени вещества и продукти: спад 17,3% през февруари и 9,8% през март; производство на основни метали: спад 36% през февруари и 24,9% през март.
От началото на годината цената на електроенергията на пазара „Ден напред“ в България възлиза на 115,41 EUR/MWh, в Германия е 98,63 EUR/MWh, а тази във Франция 75,62 EUR/MWh. Например в Германия дялът на краткосрочната търговия е около 50%, докато в България надвишава 90%. Във Франция действа механизъм, при който част от електрическата енергия, закупувана от индустрията е на цена от 42 EUR/MWh.
„На този фон българските енергоинтензивни отрасли не могат да прогнозират разходите си за електроенергия дори в рамките на календарната година. Ситуацията се влошава допълнително от намалелите поръчки за експортно ориентираните отрасли. Някои производители са подложени и на допълнителен натиск от внос от Република Турция, където борсовата цена на електроенергията за 2024 г. е 62,91 EUR/MWh, а от началото на 2025 г. е 60,42 EUR/MWh. В допълнение, индустрията в Турция няма и някои разходи, характерни за ЕС, като тези за емисии парникови газове“, заявяват от БФИЕК.