Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Собственикът на 7-Eleven обмисля да отдели неосновните си дейности в друга компания

Парите

Собственикът на 7-Eleven обмисля да отдели неосновните си дейности в друга компания

Собственикът на 7-Eleven обмисля да отдели неосновните си дейности в друга компания - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Японският гигант в търговията на дребно Seven & i Holdings обяви, че възнамерява да създаде холдингова компания, която да обедини дъщерните му дружества, които не са за търговия на дребно.

Тази стратегия има за цел да засили позициите му в условията на оферта за поглъщане от страна на канадския му конкурент Alimentation Couche-Tard (ACT), предаде АФП.

Собственикът на 7-Eleven отказа да продаде бизнеса си на Couche-Tard за $40 млрд. и получи нова оферта

Японската група притежава около 84 000 магазина за бързооборотни стоки 7-Eleven в 19 държави, върху които възнамерява да съсредоточи основната част от бизнеса си, като същевременно управлява другите си дъщерни дружества (банки, супермаркети), чийто растеж „се различава от този на магазините за бързооборотни стоки“, в рамките на отделна структура, се казва в съобщение за пресата.

Тя също така планира да пусне този нов субект на фондовата борса, „за да разкрие стойност за акционерите на компанията и други заинтересовани страни“, се допълва в изявлението.

Seven & i, която ще публикува тримесечните си резултати днес, също обмисля да се преименува на „7-Eleven Corporation“.

Групата получи предложение за поглъщане от ACT през август, но миналия месец поиска от канадската компания да преразгледа първоначалната си оферта, считайки я за подценена. По това време ACT предлагаше 14,86 USD на акция в брой.

Ако сделката се осъществи, тя ще създаде глобален гигант в търговията на дребно: към марките на Seven & i ще се присъединят 16 700 магазина на Couche-Tard в 31 държави, включително марката Circle K.

На 9 октомври Seven & i обяви, че е „получила ревизирано, поверително и необвързващо предложение от Alimentation Couche-Tard“, без да предоставя никакви подробности. Според съобщения във финансовите медии ревизираното предложение е за 18,19 USD на акция, което е с около 20% повече от първото предложение.

Това би оценило японската група на около 47,2 млрд. долара, според агенция Bloomberg, която твърди, че все още не са започнали съществени преговори по тази нова оферта. Това би било най-голямото чуждестранно придобиване на японска компания в историята.

Анкети