Парите
България вече е пълноправен член на Шенген
БГНЕС
На ГКПП „Кулата“ митничарите символично вдигнаха бариерата, след което си направиха обща снимка със служителите на Гранична полиция, НАП И Митниците.
Първи влезе на граничен пункт Кулата, преминавайки транзит през Промахон Георги Манов от Петрич. Той пътува всеки ден от Петрич до Неа Петрици. Манов изрази задоволството си, че вече се минава много лесно и километричните опашки ще останат в историята.
Служителите на Гранична полиция подариха на първите преминали - два леки автомобила и един ТИР - мускалчета с розово масло.
Камионът влезе с клаксон без да спира за обработка на митницата.
Така славещият се със своите огромни опашки особено през лятото ГКПП Кулата-Промахон остана в миналото. Сухоземният Шенген е предимство за всички българи.
С настъпването на 2025 г. България най-накрая влезе в Шенген, правейки своята предпоследна крачка към пълната интеграция в Европейския съюз. От днес българските граждани и бизнес вече няма да се редят на опашки по границите.
Историческото решение за окончателното ни приемане бе взето на Съвета на Европейския съюз от 12 декември 2024 г. Заедно с България влиза и нашата северна съседка Румъния.
След влизането на България в зоната за свободно движение на хора и стоки проверките вече няма да се извършват по границите. Това ще сложи край на безкрайните опашки, които толкова пречеха на бизнеса и гражданите да пътуват свободно. Кабинките на граничните пунктове, в които се проверяваха документите ни за самоличност ще се изпразнят и ще преминаваме без да спираме. Проверки ще се извършват само на случаен принцип и въз основа на предварителен анализ на риска.
Цели 13 години продължи пътят на България и Румъния към Шенген. Въпреки че двете държави бяха изпълнили всички технически изисквания още преди много години, Нидерландия и Австрия препъваха двете държави, налагайки им вето.
Големият пробив дойде в края на 2023 г., когато бе взето решение да бъде вдигнат Шенген по въздух и вода. През есента на тази година Виена се отказа и от последните си условия, което направи влизането на София и Букурещ възможно.
Икономическият и психологически ефект от членството на България и Румъния в зоната за свободно движение е безспорен и той ще бъде почувстван от всички много скоро. Едновременно с това нараства и отговорността на България за сигурността на Обединена Европа, превръщайки ни в нейната истинската сухопътна входна врата за държавите от Близкия изток, Азия и Африка.