Парите
Браншови организации от сектори „Туризъм“ и „Рибарство“ са против изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море
Браншови организации от сектор „Туризъм“ и сектор „Рибарство“ се обявиха против изграждането на вятърни електроцентрали за производство на енергия в Черно море, предаде репортер на БГНЕС.
Законопроект за въвеждането на такива вятърни електроцентрали в Черно море бе приет на първо четене от управляващото мнозинство в Народното събрание.
“Всички проучвания показват, че там където има подобно нещо няма туризъм. В Запада тези перки се изграждат в индустриални зони, които не заплашват туризма”. Това заяви Ричард Алибегов от Българска асоциация на заведенията.
Той подчерта, че исканията са законопроектът да бъде оттеглен. “Искаме всички да седнем на една маса и да участваме в написването на закона. За пореден път няма комуникация между бизнес и държава. Ако се наложи сме готови и на протестни действия”, категоричен е Алибегов.
Йордан Господинов, Асоциация на производителите на рибни продукти, коментира, че секторът осигурява риба, но риск има. “Всички туристи искат да ядат нашите видове риби. Хотелиерите държат да се снабдяват с качествена риба. Този законопроект носи риск”, заяви Господинов.
Ирина Матеева от Българско дружество за защита на птиците, подчерта, че тези вятърни електроцентрали представляват голяма бариера за птиците.
Красимира Катеничарова от сдружение “Човек-Природа-Живот обясни, че няма информационен център, където да пише какви са ползите и вредите от инсталирането на такива вятърни електроцентрали. “Техните лопатки имат твърде къс експлоатационен живот. Има инфразвук, който никъде не е описан. Не е ясно и какъв ще бъде ефектът върху човешкото здраве”, коментира Катеничарова.
Атанас Димитров, заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска организация, е категоричен, че решения се взимат без политиците да се допитват до засегнатите страни. “Перки от порядъка на 150-300 м. височина, разположени на места от 1 до 30 км. Защо не беше не по-малко от 30 км.? Сегашните управляващи няма да ги има, но нашите поколения и всички ние на тази маса ще плащаме последните от техните решения”, смята Атанас Димитров. Той заяви, че всички браншови организации са “за” зеления преход, но не са “за” защитаването на лобистки интереси. “Призоваваме този законопроект да бъде оттеглен и като се прави нещо подобно да се проведе обществено обсъждане”, призова заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска организация. Той разкритикува и поведението на НПО-та, които са се обявили в подкрепа на законопроекта като определи отношението им като “арогантно”.
Емил Милев, председател на сдружение “Черноморски изгрев” също призова за оттегляне на законопроекта.