Парите
До година: САЩ създава държавен фонд по модела на норвежкия
Парите в него може да се използват за придобиването на TikTok, ако не бъде намерен американски купувач на китайското приложение
Президентът Доналд Тръмп подписа в понеделник указ за създаването на суверенен фонд на САЩ, който според него може да се използва за купуването на TikTok. „Други държави имат суверенни фондове и те са много по-малки държави от Съединените щати“, каза Тръмп пред репортери след подписването на указа.
Държавен инвестиционен фонд е структура, която управлява свръхрезервите на дадена страна, обикновено получени от приходи от природни ресурси или търговски излишъци, с цел генериране на дългосрочна възвръщаемост. Норвежкият фонд, изграден до голяма степен от приходите от изкопаеми горива на страната, е най-големият в света. Абу Даби, Китай и Саудитска Арабия също имат значителни фондове. Миналата година норвежкият фонд отчете възвръщаемост от 13 процента, което доведе общата му стойност до 1,75 трилиона долара.
„Изключителният размер и мащаб на правителството на САЩ и бизнеса, който прави с компаниите, трябва да създават ценност за американските граждани“, каза министърът на търговията на Хауърд Лътник. Министърът на финансите Скот Бесент каза пред репортери, че фондът ще бъде създаден през следващите 12 месеца.
Тръмп изтъкна закупуването на популярното приложение за споделяне на видео TikTok като потенциален пример за транзакция, която може да бъде улеснена от американски фонд, въпреки че не даде подробности какво има предвид. „Можем да вложим това в държавния инвестиционен фонд или ако сключим партньорство с много богати хора“, каза той.
Приложението TikTok е изправено пред американски закон, който нарежда на компанията да се освободи от китайския си собственик ByteDance или да бъде забранена в САЩ. Първоначалният краен срок предвиждаше това да се случи до 19 януари - ден преди инагурацията на Доналд Тръмп.
След встъпването си в длъжност обаче той удължи този срок и даде на TikTok възможност да се подчини на закона до началото на април. Причина за тези условия са опасенията на САЩ, че китайското правителство може да използва приложението, за да шпионира американците или тайно да повлияе на общественото мнение в САЩ.
Пред журналистите Тръмп обяви, че в момента се водят преговори с няколко души и компании за закупуването на TikTok, включително Илон Мъск, Лари Елисън и технологичния гигант „Майкрософт“.