Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Добри Митрев: Силната връзка между бизнес и наука е предпоставка за икономическия растеж на България

Парите

Добри Митрев: Силната връзка между бизнес и наука е предпоставка за икономическия растеж на България

Добри Митрев: Силната връзка между бизнес и наука е предпоставка за икономическия растеж на България - Tribune.bg
Снимка:
© БСК

България се сблъсква с дълбоки структурни предизвикателства. Нашата икономика се характеризира с ниска добавена стойност и регионални предизвикателства. Това заяви председателят на УС на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев.

„Целта на БСК индекс е да си сверим часовниците с нишите партньори от ЕС. Приоритет е силната връзка между науката и бизнеса, без тази връзка възможностите ни за растеж ще бъдат ограничени“, подчерта Митрев.

Той отбеляза необходимостта от структурни реформи и дигитализация, и допълни: „необходима е устойчива бюджетна политика, тъй като през последните години виждаме разхлабване на бюджетната дисциплина“.

Индексът на БСК се състои от три стълба, които обхващат 26 подбрани икономически индикатора: инвестиции и иновации; реформи и институционална среда; ефективност на бюджетната политика.

Индексът тази година се е фокусирал върху първия стълб - инвестиции и иновации, тъй като секторът на инвестициите и иновациите е критичен за икономическия растеж и конкурентоспособността на България.

Сред страните членки България заема предпоследно място в ЕС преди Румъния по показателя глобален индекс за конкурентоспособност на таланти, в глобален план стоим малко по-добре - на 41 място. 

В България е тревожно нисък броят на патентите, което говори за слабата връзка между бизнес и наука, стана ясно по време на представянето на индекса на БСК.

В глобалния индекс на иновациите България е на 20-21 място в ЕС, и на 38-мо в света. Проблем тук е нестабилната институционална среда, която пречи на компаниите да влагат пари в иновации. България е силно зависима от външни технологии, слабо развити са местните инициативи.

Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) като дял от БВП за 2024 г. са 25.9. - отбелязва се слабо увеличение, но България остава доста под средното ниво на ЕС. Честите промени в законодателството отблъскват дългосрочните и стратегически инвеститори, липсва модерна транспортна инфраструктура и свързаност, а глобалната несигурност също пречи за тяхното увеличение.

„Изводът тук е, че въпреки леките подобрения, България трябва да работи за подобряване на бизнес средата, за да привлича ПЧИ“, подчертават от БСК.

Делът на високотехнологичния износ нараства значително с ръст от 52% за 2018-2022 г. Основни двигатели на този ръст са секторите “електроника и телекомуникации” и “научни инструменти”, като делът на фармацията намалява, въпреки стабилните абсолютно стойности на износа.

Въпреки нарастването в абсолютни стойности, делът на високотехнологичния износ в общия износ на България намалява.

“За да преодолее предизвикателствата и да ускори сближаваното с по-развитите икономики от ЕС, България се нуждае от съчетание между краткосрочни мерки и дългосрочни стратегии, които да укрепят  икономическата основа и да изградят по-устойчива икономика, В БСК сме убедени, че България има потенциал за това”, обобщи Добри Митрев.

Анкети