Парите
Докерите в САЩ в стачна готовност, протестът им може да доведе до дневни загуби от 5 млрд. долара
Във вторник, 1 октомври, в 36 пристанища по източното крайбрежие на САЩ и в Мексиканския залив може да започне мащабна стачка, в която ще се включат до 45 000 докери. Профсъюзът на Международната асоциация на моряците (ILA) все още преговаря с Морския алианс на Съединените щати (USMX), който включва транспортни компании и пристанищни оператори. Профсъюзът настоява, наред с други неща, за по-високи заплати, по-добро здравно осигуряване и спазване на споразуменията за ограничаване на автоматизацията в пристанищните операции, тъй като тя води до съкращаване на работни места.
Ако страните не успеят да постигнат споразумение, стачката ще започне в най-натоварените пристанища на САЩ. През тях минава около половината от целия внос на САЩ. JP Morgan изчислява, че стачката ще струва на американската икономика около 5 млрд. долара дневно. Ако стачката продължи, това ще бъде първата голяма стачка на пристанищните работници в региона от 1977 г. насам.
От ILA заявиха, че досега USMX е отговорила на исканията на докерите с „обидни предложения“. USMX заявява, че не вижда признаци на интерес към преговори от страна на профсъюза и че вече се е оплакал на Националния съвет по трудови отношения (NLRB) от нежеланието на ILA да преговаря добросъвестно.
От ILA твърдят, че досега USMX е отговорила на исканията на докерите с „оскърбителни предложения“. USMX заявява, че не вижда признаци на интерес към преговори от страна на профсъюза и че вече е подал жалба до Националния съвет по трудови отношения (NLRB) относно нежеланието на ILA да преговаря добросъвестно. Но е малко вероятно NLRB да има време да се произнесе по жалбата преди вторник. По-рано Белият дом призова и двете страни да преговарят, но отбеляза, че президентът на САЩ Джо Байдън няма да използва правомощията си, за да блокира стачката.