Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. ЕК: Фермерите все още изпитват финансов натиск и затруднения с паричния поток

Парите

ЕК: Фермерите все още изпитват финансов натиск и затруднения с паричния поток

ЕК: Фермерите все още изпитват финансов натиск и затруднения с паричния поток - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

В допълнение към разходите за производствени ресурси, които остават над средните за дългосрочен период, и понижението в цените на някои селскостопански стоки, фермерите в ЕС трябваше да се изправят пред разнообразни и трудни метеорологични условия през пролетта, което доведе до намалени прогнози за добив и качество за няколко селскостопански стоки, се казва в краткосрочния прогнозен доклад за селскостопанските пазари на Европейската комисия.

„Въпреки това, някои ранни признаци на подобрения се появяват на хоризонта. Например, торовете станаха по-достъпни след спада на цените на природния газ. Въпреки че е все още над общия процент на инфлация, инфлацията на храните в ЕС започва да се стабилизира“, посочва Европейската комисия.

„Неблагоприятните метеорологични явления през пролетта – суша, дефицит на дъжд или прекомерни валежи – доведоха до забавен цъфтеж, късни сеитби, повишен риск от вредители или намалена наличност на вода до пълно унищожаване на реколтата в случай на най-тежки събития. Ситуацията е различна в регионите на ЕС“, се допълва в документа.

Според ЕК ръстът на производствените разходи, наблюдаван след непредизвиканата война на Русия в Украйна, се забавя и дори започва да намалява. Те обаче остават доста над средното ниво. Някои фермери все още изпитват „финансов натиск и затруднения с паричния поток“.

В този контекст Комисията прие днес своя изключителен пакет за подкрепа от 330 милиона евро, представен на 23 юни 2023 г. Фермери от ЕС от Белгия, Чехия, Дания, Германия, Естония, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Кипър, Латвия , Литва, Люксембург, Малта, Холандия, Австрия, Португалия, Словения, Финландия и Швеция ще се възползват от тази допълнителна финансова подкрепа, докато фермерите от България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия са обхванати от отделна помощ от 100 милиона евро, за да се „справят с пазарните дисбаланси“.

Всички държави могат да допълнят тази подкрепа от ЕС до 200% с национални средства. Няколко други мерки, включително възможност за по-високи авансови плащания, трябва да подкрепят земеделските производители, засегнати от неблагоприятни климатични явления.

„Общата макроикономическа ситуация в ЕС продължава да е изправена пред дисбаланси и несигурност. Очаква се инфлацията в еврозоната да достигне 5,4% през 2023 г., като инфлацията на храните ще допринесе за 39% от общото увеличение на цените на потребителско ниво. Това продължава да оказва влияние върху решенията за покупка на потребителите, облагодетелствайки марките на търговците на дребно и по-евтините продукти от или извън същата категория, например птиче вместо говеждо месо“, съобщава Комисията, като допълва:

„Млечните продукти, пресните плодове и зеленчуци и органичните продукти продължават да бъдат засегнати от по-слабо търсене. Също така беше особено трудно за лозаро-винарския сектор със спад на потреблението на вино, особено на червено и розе, и по-нисък износ в сравнение с историческото ниво, постигнато през последните две години. Ето защо Комисията наскоро разреши финансирането на кризисна дестилация в подкрепа на винопроизводителите в ЕС“.

Анкети